Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. novembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Taliansko už nepovažuje Južný prúd za prioritný projekt

„Južný prúd je síce naďalej dôležitý pre bezpečnosť dodávok plynu, ale už nie je taký strategický pre diverzifikáciu zdrojov. Preto sa Južný prúd už nenachádza na zozname infraštruktúrnych projektov, ktoré sú pre Taliansko prioritné,“ uviedla talianska ministerka priemyslu Federica Guidiová.

„Južný prúd by neviedol k diverzifikácii dodávateľov plynu,“ zdôraznila Guidiová. Pre Taliansko sú podľa nej dôležitejšie iné infraštruktúrne projekty ako napríklad Transjadranský plynovod (TAP). Plynovod by mal transportovať plyn z Kaspického mora cez tureckú hranicu, cez Grécko, Albánsko a Jadran až do Talianska. Projekt kritizujú talianski ekologickí aktivisti.

Cez Južný prúd sa má prepravovať plyn z Ruska do Európy, transportná trasa však obchádza Ukrajinu. Jedna vetva má viesť cez Bulharsko, Srbsko a Maďarsko a skončiť by mala v rakúskom plynovom uzle Baumgarten.

Nedávno pohrozil taliansky ropný koncern Eni, že vystúpi z projektu Južný prúd, ak sa jeho náklady budú naďalej zvyšovať. „Budeme pokračovať v projekte Južný prúd len pod podmienkou, že plánované výdavky našej skupiny neprekročia 600 miliónov eur,“ varoval šéf Eni Claudio Descalzi. Ak nebudú dodržané plánované náklady, Eni chce preskúmať možnosť vystúpenia z projektu.

Eni má v konzorciu na výstavbu plynovodu 20-% podiel. Ďalšími partnermi v projekte Južný prúd sú Gazprom s 50-% podielom, EDF a Wintershall s podielmi po 15 %.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.