Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

PLYN: Štúdiu uskutočniteľnosti pre poľsko-slovenský plynovod urobí GAZOPROJEKT

Cieľom integrácie plynovodných systémov Poľska a Slovenska ako súčasti severojužného koridoru je zabezpečiť požadované podmienky pre diverzifikáciu a stabilitu dodávok plynu v oboch krajinách a tiež posilniť vývoj konkurenčného trhu s plynom v celom regióne. Prepojenie poľskej a slovenskej prepravnej sústavy môže otvoriť prístup poľským subjektom k dodávkam z tzv. južného koridoru, ktorý má dodávať zemný plyn z oblasti Kaspického mora.

Analyzované prepojenie, odhliadnuc od zabezpečenia prístupu k plynu na poľskom trhu, vrátane LNG, môže v budúcnosti ponúknuť slovenskému trhu možnosť získavať dodávky komodity z nekonvenčných ložísk v Poľsku, napríklad zo zásob bridlicového plynu. Na základe výsledkov tejto štúdie budú môcť účastníci projektu rozhodnúť o ďalších krokoch.

Štúdia určí potrebné ekonomické náležitosti pre projekt poľsko-slovenského prepojenia a poskytne informácie o všeobecných, technických, ekonomických a environmentálnych podmienkach, ako aj o obmedzeniach, potrebných pre jeho uskutočnenie. Dokument sa bude skladať z dvoch analýz. Prvá z nich bude špecifikovať podnikateľské prostredie pre tento projekt. Druhá analýza sa bude týkať otázok spojených s realizáciou projektu a bude obsahovať napríklad podrobný technický popis, ekonomické predpoklady, identifikáciu nákladov, ekonomické analýzy, hodnotenie projektu v súvislosti s ochranou životného prostredia a potenciálny časový harmonogram realizácie projektu.

Obe spoločnosti očakávajú spolufinancovanie projektu z EÚ v rámci programu celoeurópskej energetickej siete.

Eustream, a. s., je slovenským prevádzkovateľom prepravnej siete s celkovou dĺžkou 2270 km a prepravca zemného plynu s kapacitou prepravnej siete viac ako 90 miliárd m3/rok. K jeho obchodným partnerom patria medzinárodné energetické spoločnosti.

Prevádzkovateľ prepravnej siete GAZ-SYSTEM S.A. je spoločnosťou so strategickým významom pre ekonomiku a energetickú bezpečnosť Poľska.

Jal ed

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.