Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Srbsko splatilo Rusku prvú splátku z dlhu za dodávky plynu

Podľa B92 zaplatil Belehrad Rusku 100 miliónov USD (82,37 milióna eur), pričom celkový dlh predstavuje 224 miliónov USD. Ďalších 100 miliónov USD vyplatí Srbsko do konca tohto roka a zostávajúcich 24 miliónov USD v roku 2016.

Rusko pôvodne žiadalo, aby mu Belehrad vyplatil celý zvyšný dlh do marca tohto roka. To si však podľa srbského premiéra Aleksandra Vučiča krajina nemôže dovoliť. „Bolo by to veľmi náročné, ak by sme mali vyplatiť celú sumu do marca. Takýto krok by sa okamžite odrazil na výške štátneho dlhu, ktorý potrebujeme znížiť,“ povedal ešte v októbri Vučič. V novembri sa potom v telefonickom rozhovore s ruským prezidentom Vladimirom Putinom dohodol, že Srbsko vyplatí dlh v troch splátkach.

Dlh Srbska voči Rusku v posledných rokoch výrazne vzrástol. V roku 2012 dosahoval len 30 miliónov USD. Nesplácané záväzky Rusi dlho tolerovali, koncom októbra ale obmedzili Srbsku dodávky zhruba o 30 %. Ich objem opätovne zvýšili po tom, ako sa Vučič s Putinom dohodli na forme splácania dlhu.

Belehradu by vyhovovalo, ak by dlhy mohol splácať prostredníctvom svojich aktív. Vláda napríklad ponúkala Gazpromu kontrolu nad srbskou rafinérskou spoločnosťou HIP-Petrohemija. Gazprom však túto možnosť odmietol.

(1 EUR = 1,2141 USD)

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.