Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
uhlie elektráren zivotné prostredie
Foto: ilustračné, GettyImages
7. apríla 2022 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Plyn sa u nás nebude nahrádzať uhlím, ukončené bude aj dotovanie výroby elektriny z domáceho uhlia

Stále platí, že koncom budúceho roka definitívne končí dotovanie ťažby domáceho uhlia používaného na výrobu elektriny.

Svoju históriu tak definitívne dopíše aj tepelná Elektráreň Nováky. Ani v tepelnej elektrární vo Vojanoch na východe Slovensko už s uhlím nepočítajú, tam plánujú na výrobu elektriny používať tuhé druhotné palivo.

Ukončenie výroby

Ako potvrdilo pre agentúru SITA Ministerstvo hospodárstva SR, rok 2023 bude rokom, kedy bude ukončené dotovanie výroby elektriny z domáceho uhlia.

Elektráreň v Novákoch je technologicky zastaralá a od ohlásenia ukončenia dotovania neboli do jej rekonštrukcie vložené žiadne významné finančné prostriedky, ktoré by jej životnosť po roku 2023 predĺžili.

Ukončenie spaľovania uhlia je navyše súčasne podmienkou na dosiahnutie klimatickej neutrality, ku ktorej sa Slovensko zaviazalo,“ uviedol tlačový odbor ministerstva.

Postupné utlmovanie

Elektráreň Nováky je prevádzkovaná vo Všeobecnom hospodárskom záujme. Táto elektráreň využíva ako palivo domáce hnedé uhlie, ktorého ťažba je spolu s elektrárňou Nováky postupne utlmovaná.

Z vyššie uvedených dôvodov vyplýva, že Slovenské elektrárne neplánujú a ani nepredpokladajú ďalšiu prevádzku elektrárne Nováky. Ďalším dôvodom je ukončenie technickej životnosti elektrárne,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa Slovenských elektrární Oľga Baková.

Skúšobná prevádzka

Elektráreň Vojany v súčasnosti pokračuje v skúšobnej prevádzke spoluspaľovania tuhého druhotného paliva (TDP).

O jej budúcnosti však môže podľa Slovenských elektrární rozhodnúť novela zákona o ochrane ovzdušia, ktorá je v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

V prípade jej schválenia v navrhovanej podobe by od 1. januára budúceho roka nebolo možné v elektrárňach spaľovať TDP,“ konštatovala Baková.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.