Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. októbra 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

PLYN: Rusko podpíše dohodu s Ukrajinou potom, ako bude mať Kyjev peniaze

Ostatné kolo trojstranných rokovaní medzi Moskvou, Kyjevom a Európskou úniou, na ktorom sa očakávala konečná dohoda o cenách za plyn a obnovení dodávok, sa skončilo v utorok 21. októbra bez úspechu. Ďalšie kolo, ktoré by podľa komisára EÚ pre energetiku Günthera Oettingera, ak všetko pôjde dobre, malo byť posledné, naplánovali na 29. októbra.

Aj keď minulý týždeň v Miláne sa Ukrajina a Rusko predbežne dohodli na cene za dodávky plynu do konca marca, a to 385 USD (303,32 eura) za 1000 m3, počas rokovaní v Bruseli začalo Rusko požadovať záruky, že Kyjev bude mať peniaze na splatenie dlhov skutočne k dispozícii.

Novak dnes na energetickom fóre v Moskve uviedol, že Moskva a Kyjev už dohodu takmer uzatvorili, no rokovania ovplyvnila iná otázka, a to, odkiaľ Ukrajina získa peniaze na zaplatenie novembrových a decembrových dodávok plynu. Dohoda totiž počíta s tým, že Kyjev bude platiť za ruský plyn vopred. Ukrajina medzitým požiadala EÚ o dodatočnú pomoc za vyše 2 miliardy eur.

„Ak Ukrajinci budú mať peniaze k dispozícii, potom príslušné dokumenty podpíšeme. Ak nie, budeme čakať,“ povedal Novak.

Aj hovorca ruskej plynárenskej spoločnosti Gazprom Sergej Kuprijanov v tejto súvislosti pre agentúru Reuters uviedol, že dodávky plynu na Ukrajinu obnovia potom, ako Kyjev získa finančnú pomoc. „Ak Európa poskytne Ukrajincom peniaze, dodávky spustíme,“ povedal Kuprijanov.

(1 EUR = 1,2693 USD)

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.