Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. októbra 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Rusko navrhlo Japonsku vybudovanie plynovodu

Ale výstavba potrubia medzi oboma krajinami, o ktorej sa diskutuje už celé desaťročia, naráža na mnohé prekážky. Jednou z nich je spor o ostrovy v Tichomorí, ktoré ruská armáda obsadila na konci druhej svetovej vojny, čo bráni Moskve a Tokiu v podpísaní formálnej mierovej zmluvy.

Rusko predložilo svoj plán na výstavbu potrubia z ostrova Sachalin na japonský ostrov Hokkaidó už minulý mesiac, tvrdí Nikkei. Odvoláva sa pritom na diplomatické zdroje, ktoré nechceli byť menované, pretože ide o citlivú záležitosť. Zástupca japonského ministerstva hospodárstva, obchodu a priemyslu, ktorý tiež nechcel byť menovaný, však správu o ponuke poprel.

Ruská ekonomika je veľmi závislá od vývozu ropy a plynu, ktoré smerujú najmä do Európy. Preto sa Moskva snaží diverzifikovať zdroje svojich príjmov a sústrediť sa na export komodít do Ázie, predovšetkým do Číny a Japonska, najväčších ekonomík tohto regiónu. Rusko už ponúklo Tokiu nižšie ceny skvapalneného plynu (LNG).

Japonsko je ostrovný štát a nemá vlastné ložiská plynu a ropy, takže je závislé od ich importu. Krajina vychádzajúceho slnka odoberá až tretinu zo svetovej produkcie LNG plynu, z toho zhruba 10 % LNG pre svoju spotrebu dováža z Ruska. Import tejto komodity do Japonska stúpol po ničivej katastrofe v marci 2011, keď zemetrasenie a prívalové vlny zasiahli a poškodili jadrovú elektráreň Fukušima. Vláda následne nechala odstaviť všetky jadrové reaktory v krajine.

Moskva a Tokio už pritom rokovali o niekoľkých projektoch, ktoré sa týkali plynu, vrátane zvýšenia dodávok LNG cez tichomorský prístav Vladivostok a ostrov Sachalin. Ale aj japonská vláda sa pridala na stranu Západu a uvalila sankcie na Rusko za anexiu Krymu a jeho prístup ku kríze na Ukrajine. To zabrzdilo aj rokovania o spoločných energetických projektoch.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.