Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

PLYN: Rozhodnutie ÚRSO spôsobí SPP škody vo výške 80 miliónov eur

„Strata spoločnosti v regulovaných segmentoch predaja plynu v roku 2010 dosiahne podľa najnovších odhadov historicky rekordnú výšku 80 miliónov eur. Pokrivené regulačné prostredie a absolútna nepredvídateľnosť krokov ÚRSO sa pre SPP vystupňovali do vážneho problému,“ uviedol pre TASR v reakcii na dnes zverejnené rozhodnutie regulačného úradu hovorca SPP Ondrej Šebesta.

Spoločnosť sa podľa neho proti tomuto rozhodnutiu odvolá a použije na ochranu svojich záujmov všetky dostupné právne prostriedky.

SPP podľa Šebestu opätovne predložil návrh na úpravu cien za dodávku zemného plynu pre domácnosti a na výrobu tepla určeného pre domácnosti 3. septembra 2010. Dôvodom bol výrazný nárast nákupnej ceny zemného plynu, za ktorý SPP platí v amerických dolároch. Od začiatku roka však dolár posilnil viac, ako ÚRSO predpokladal pri nastavovaní regulovaných cien na rok 2010, čo vyvolalo potrebu úpravy cien.

„SPP v priebehu roka ÚRSO opakovane upozorňoval, že v prípade nezmenených podmienok hrozí spoločnosti strata rádovo v desiatkach miliónov eur. Všetky návrhy na úpravu cien predložené regulačnému úradu SPP riadne spracoval a podložil relevantnými údajmi. Pre žiadnu spoločnosť nie je udržateľné, aby v jednom zo segmentov trhu dosahovala dlhodobo stratu, SPP nevynímajúc. Táto situácia je o to závažnejšia, že SPP je jediným dodávateľom plynu pre domácnosti na Slovensku,“ zdôraznil hovorca SPP.

V súčasnosti platná regulačná metóda jednoznačne neodráža podmienky na trhu so zemným plynom. „Regulačný rámec musí byť postavený na dvoch základných princípoch – zohľadnení všetkých skutočných nákladov spojených s dodávkou plynu a primeranom zisku. Regulačná metóda by mala okrem toho zahŕňať aj korekčný mechanizmus nerovnováh z minulých období a investície do ďalšieho rozvoja. Energetickú bezpečnosť a rozvoj energetického sektora nemožno zabezpečiť bez stabilného a predvídateľného regulačného rámca a legislatívneho prostredia,“ zdôraznil predseda predstavenstva SPP Achim Saul.

ÚRSO dnes oznámil, že zamietol návrh SPP na zmenu ceny zemného plynu pre domácnosti, ako aj návrh na zmenu ceny plynu určeného na výrobu tepla pre domácnosti v roku 2010 a cenové konania zastavil. Hovorca ÚRSO Miroslav Lupták pripomenul, že na regulačný úrad SPP doručil návrh na zmenu ceny zemného plynu pre domácnosti o viac ako 7 % a návrh na zmenu ceny zemného plynu určeného na výrobu tepla pre domácnosti o viac ako 10 %, ktoré mali nadobudnúť platnosť ešte v roku 2010.

SPP je nadnárodná energetická spoločnosť a spoľahlivý dodávateľ energií a služieb. SPP priamo nadväzuje na viac ako 150-ročnú tradíciu plynárenstva na Slovensku. Akcionármi SPP sú Slovenská republika prostredníctvom Fondu národného majetku SR (51 %) a konzorcium Slovak Gas Holding, pozostávajúce zo spoločností E.ON Ruhrgas a GDF SUEZ (49 %).

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.