Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. októbra 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Plyn pre domácnosti v SR od 1. novembra nezdražie

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) dnes zamietol žiadosť spoločnosti SPP na zvýšenie ceny zemného plynu pre domácnosti od 1. novembra 2010. Regulátor rozhodnutie odôvodnil nesplnením formálnych požiadaviek – k žiadosti údajne chýbali niektoré potrebné dokumenty.

Regulátor konštatoval, že problémom bolo nedoloženie faktúr o nákupe komodity od všetkých dodávateľov, teda nie iba od ruskej spoločnosti Gazprom Export. SPP tak nevydokladoval nákup viac ako 1 mld. kubických metrov. SPP prostredníctvom svojho hovorcu Ondreja Šebestu reagoval, že žiadosť bola z formálnej stránky kompletná.

Zemný plyn pre domácnosti tak od 1. novembra 2010 nezdražie. Rovnako nezdražie ani zemný plyn, ktorý sa predáva teplárenským spoločnostiam za účelom výroby tepla pre domácnosti, informoval v tlačovej správe hovorca ÚRSO Miroslav Lupták.

Spoločnosť SPP podala na ÚRSO na začiatku septembra štyri žiadosti o zmenu ceny zemného plynu. Z toho jedna dvojica bola schválená i valným zhromaždením spoločnosti, čo znamená, že ju odobril i zástupca štátu ako majoritného akcionára.

V dvojici návrhov odobrených valným zhromaždením plynári žiadali s účinnosťou od 1. novembra 2010 zvýšenie ceny plynu pre domácnosti o 7,5 percenta a rovnako s účinnosťou od 1. novembra 2010 zvýšenie ceny plyn pre výrobu tepla o 10,1 percenta.

SPP: Rozhodnutie ÚRSO nám spôsobí stratu 80 mil. eur

Slovenský plynárenský priemysel považuje rozhodnutie ÚRSO za nesprávny krok so závažnými následkami, pretože nerešpektuje ekonomickú realitu a princípy spravodlivej cenovej regulácie zohľadňujúcej náklady, uviedol pre TASR hovorca spoločnosti Ondrej Šebesta.

„Strata spoločnosti v regulovaných segmentoch predaja plynu v roku 2010 dosiahne podľa najnovších odhadov historicky rekordnú výšku 80 miliónov eur. Pokrivené regulačné prostredie a absolútna nepredvídateľnosť krokov ÚRSO sa pre SPP vystupňovali do vážneho problému,“ vyhlásil Šebesta.

Spoločnosť sa podľa neho proti tomuto rozhodnutiu odvolá a použije na ochranu svojich záujmov všetky dostupné právne prostriedky.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.