Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jozef Holjenčík 2.6.2016- energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Jozef Holjenčík (ÚRSO). Foto: energia.sk
2. júna 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Plyn pre domácnosti a malé podniky od júla zlacnie

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) tvrdí, že reaguje na vývoj na veľkoobchodnom trhu s plynom. Regulované subjekty podľa neho neponúkli odberateľom lacnejší plyn z vlastnej iniciatívy. „Súčasná situácia naznačuje, kto v tomto prípade ťahá za kratší koniec a musím konštatovať, že sú to jednoznačne odberatelia,“ povedal na úvod brífingu predseda ÚRSO Jozef Holjenčík.

Regulátor dnes ukončil cenové konanie voči Slovenskému plynárenskému priemyslu (SPP). S účinnosťou od 4. júla poklesne maximálna cena za dodávku plynu pre domácnosti v priemere o 4,87 %. Úprava ceny čaká aj ďalší regulovaný segment. „Zároveň úrad znižuje aj priemernú ročnú cenu za dodávku malým podnikom o 6,59 %,“ dodal šéf úradu.

Nové sadzby maximálnych cien za dodávku plynu pre domácnosti

Tarifná skupina

Fixná mesačná sadzba v €/mesiac

Sadzba za odobratý plyn v €/kWh

D1

1,76

0,0481

D2

4,15

0,0344

D3

6,46

0,0328

Ak plynom kúrite, ušetríte najviac

Po úprave cien najviac ušetria odberatelia v tarife D3. „Domácnosť, ktorá plynom aj kúri, ušetrí zhruba 50 eur ročne,“ ozrejmil Holjenčík. Domácnostiam v sadzbe D1, ktoré využívajú plyn iba na varenie, klesne účet priemerne o 1 euro ročne. V tarifnej skupine D2, do ktorej patria odberatelia používajúci plyn aj na varenie, dosiahne priemerná úspora za rok skoro 22 eur.

O poslednom znížení maximálnej cenovej hladiny pre domácnosti a malé podniky rozhodol ÚRSO vlani v novembri s účinnosťou od začiatku roka. „Oproti cenovému konaniu, ktoré sme viedli na rok 2016, priemerne klesla cena komodity na svetových trhoch asi o 5 eur,“ zhodnotil. 

S tvrdením regulátora, že dodávatelia nedostatočne reflektujú pohyb komodity na burze do svojich cenníkov nesúhlasia alternatívni hráči.  „Tento argument nepovažujeme za oprávnený,“ reagoval pre náš portál konateľ firmy RWE Gas Slovensko Miroslav Kulla. Väčšina plynu, ktorý sa dodáva v danom období, sa podľa neho nakupuje rok dopredu, kedy boli ceny na trhu odlišné.

„Regulátor nastavil podmienky tak, aby dodávatelia nakupovali plyn rok vopred, teda pre rok 2016 v roku 2015. Aktuálny vývoj cien teda nie je dôvodom na zmenu súčasných cien ale cien pre rok 2017,“ povedal pre náš portál Stanislav Kovalík, riaditeľ predaja pre segment SME a domácnosti v spoločnosti ČEZ Slovensko.

Alternatívci upravia svoje cenníky

SPP je na trhu s plynom dominantným hráčom. Vlani mal regulovanom segmente domácností vyše dvojtretinový podiel. Podľa štátnych plynární si nastavujú cenníky alternatívni dodávatelia. Štátny SPP už medzičasom aktualizovalceny za dodávku plynu pre domácnosti od 4. júla. 

K úprave cien pristúpi aj RWE Gas. „Musíme rešpektovať právny rámec a sľuby, ktoré sme dali svojim zákazníkom,“oznámil Kulla. „Našim zákazníkom teda naďalej garantujeme nižšie ceny oproti najväčšiemu dodávateľovi a ceny znížime adekvátne rozhodnutiu ÚRSO.“ Zmenou prejde aj ponuka ČEZ Slovensko. „Zákazníci ČEZu s garanciou cenovej výhody oproti SPP budú mať aj naďalej nižšie ceny ako dominant a bývalý plynárenský monopol SPP,“ uzavrel Kovalík.

Alternatívni dodávatelia dlhodobo tvrdia, že kvôli plošnej regulácii už teraz predávajú plyn domácnostiam a malým podnikom na hranici ekonomickej logiky. Impulz pre rozvoj trhu a naštartovanie konkurenčného boja by podľa nich znamenala deregulácia. 

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.