Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

PLYN: Plynárenské firmy z Talianska, SR a Ukrajiny podpísali memorandum

„Memorandum bolo podpísané v Ríme za prítomnosti európskeho komisára pre oblasť klímy a energetiky Miguela Ariasa Caneteho, talianskeho ministra hospodárskeho rozvoja Carla Calendu a ukrajinského ministra energetiky Igora Nasalika,“ spresnil Kubík.

Ďalej je memorandum, okrem iného, podľa neho zamerané na udržanie kvality prepravy zemného plynu na Ukrajine, v súlade so štandardmi európskeho trhu so zemným plynom, s cieľom zabezpečiť efektívnu a bezpečnú prevádzku ukrajinskej prepravnej siete, prístupnej na báze transparentného a nediskriminačného prístupu pre tretie strany (Third Party Acces) v súlade s príslušnou legislatívou.

Uviedol, že spoločnosti na základe podpísaného memoranda pripravia spoločný posudok prevádzky a rozvoja ukrajinskej prepravnej siete zemného plynu s cieľom dosiahnuť, aby bol tento prepravný systém účinnejší, rozvinutejší a konkurencieschopnejší.

Zdôraznil, že Ukrajina implementuje plán oddelenia (unbundling) prevádzkovateľa prepravnej siete zemného plynu od spoločnosti Naftogaz a vyjadrila záujem o spoluprácu so skúsenými západnými prevádzkovateľmi prepravnej siete pri prevádzke národného prepravného systému v súlade s ukrajinským zákonom o trhu so zemným plynom.

Uvedené pomôže podľa Kubíka zvýšiť likviditu trhu so zemným plynom a bezpečnosť dodávok zemného plynu tak v Európskej únii, ako aj na Ukrajine, a to plne v súlade so stratégiou Európskej komisie v oblasti energetickej bezpečnosti.

Snam prevádzkuje najväčšiu a najdostupnejšiu prepravnú sieť v Európe (s celkovou dĺžkou viac ako 40.000 km), najväčšiu európsku skladovaciu infraštruktúru (19 miliárd m3) a jeden z prvých LNG terminálov vybudovaných v Európe.

Eustream vlastní a prevádzkuje jednu z najväčších prepravných sietí zemného plynu v EÚ. Základným poslaním spoločnosti Eustream je preprava zemného plynu na Slovensko a cez územie SR na európske trhy. Eustream je dlhodobým partnerom ukrajinskej prepravnej siete zemného plynu, ktorá je priamo prepojená v oboch smeroch so slovenskou sieťou.

Ukrtransgaz je prevádzkovateľom jedného z najrobustnejších plynárenských prepravných a skladovacích systémov na svete. Vstupná kapacita plynárenskej siete presahuje 302 miliárd m3/rok, výstupná kapacita v európskom smere je viac ako 151 miliárd m3/rok a skladovacia kapacita dosahuje 31 miliárd m3. Ukrajinská sieť je prepojená so systémami Ruska, Bieloruska, Poľska, Slovenska, Maďarska, Rumunska a Moldavska.

Spoločnosť Naftogaz Ukrajiny je národným vertikálne integrovaným podnikom zaoberajúcim sa celým cyklom ropného a plynárenského priemyslu vrátane prieskumu, produkcie, prepravy, skladovania a dodávok zemného plynu a LPG pre zákazníkov. V roku 2016 dosiahla spoločnosť podiel na domácej produkcii zemného plynu vo výške 79 % celkovej ukrajinskej produkcie (15,9 miliardy m3 z 20,1 miliardy m3), zabezpečila 74 % importu (8,2 miliardy m3 z 11,1 miliardy m3) a prepravila do Európy 82 miliárd m3 zemného plynu. Spoločnosť Naftogaz je jediným akcionárom spoločnosti Ukrtransgaz.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.