Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
euro rolka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Public Domain Photos (licencia Creative Commons)
4. augusta 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Plyn nezdražie, SPP chce riešenie odzrkadľujúce náklady

Pondelkové Valné zhromaždenie SPP nateraz uzatvorilo diskusiu o možnom zvýšení ceny plynu pre domácnosti, ktorá začala na začiatku júla. Manažment SPP argumentoval, že úprava má reagovať na klesajúcu hodnotu eura voči americkému doláru, ktorý je menou, v ktorej sa nakupuje komodita. Lacné euro dovoz plynu predražuje a pokiaľ ide o dodávky domácnostiam, plynári podľa vlastných informácií v prvom polroku prerobili desiatky miliónov eur.

„Spoločnosť SPP ďalej pokračuje v rokovaniach s kompetentnými úradmi, ako aj s regulátorom o tom, ako nastaviť veci tak, aby ceny pre domácnosti zohľadňovali náklady na dodávku zemného plynu,“ uviedol pre TASR Ľubomír Tuchscher, špecialista SPP pre externú komunikáciu.

Po hlasovaní Valného zhromaždenia SPP sa tak cena pre domácnosti do 31. decembra 2010 meniť nebude. Na druhej strane, ak by sa tak stalo, šlo by o prvé zdraženie plynu od novembra 2006. Naposledy sa ceny pre domácnosti upravovali v januári tohto roka; šlo o zníženie o zhruba 5 percent.

Podľa „benchmarkingu“ cien zemného plynu v krajinách V4, v období 2006 – 2010 sa sadza pre domácnosti na Slovensku výrazne nemenila. Na druhej strane, najväčší relatívny nárast ceny pocítili odberatelia v Maďarsku (+91%) a v Poľsku (+41%). V susednej Českej republike v sledovanom období plyn zdražel o štvrtinu.

Z hľadiska reálnej ceny, v roku 2006 nakupovali domácnosti na Slovensku plyn najdrahšie, na úrovni približne 4,5 eur  za objem, ktorého spálením sa získa 1 kWh energie. Pre porovnanie, v rovnakom roku nakupovali domácnosti v Maďarsku za cca 2,5 eur, domácnosti v Poľsku za necelé 3 eurá a domácnosti v Českej republike za približne 4 eurá.

V roku 2010 sa ceny v krajinách V4 pohybujú od niečo vyše 4 eur v Poľsku po necelých 5 eur v Česku.

Dominantný hráč na slovenskom trhu s plynom sa bude i napriek výsledku hlasovania svojho Valného zhromaždenia usilovať o dosiahnutie takého stavu, aby „boli ceny reálne a odrážali skutočné náklady na dodávku plynu domácnostiam,“ doplnil pre portál energia Tuchscher.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.