Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. augusta 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Náklady na výstavbu plynovodu Turecký prúd by mali presiahnuť 11 mld. eur

Podľa zdroja by celkové náklady na výstavbu plynovodu mali dosiahnuť 11,4 miliardy eur. Náklady na výstavbu prvej vetvy zo štyroch sa odhadujú na 4,3 miliardy eur.

Koncom minulého týždňa ruské ministerstvo energetiky poslalo Turecku dve ponuky. Prvá sa týka výstavby jednej vetvy a druhá celkovej výstavby všetkých štyroch vetiev. Ako ministerstvo energetiky dodalo, turecká strana ponuky v súčasnosti hodnotí.

Projekt Turecký prúd oznámilo Rusko koncom minulého roka, keď 1. decembra 2014 ruský prezident Vladimir Putin uviedol, že Moskva končí s projektom Južný prúd a namiesto neho začne realizovať projekt plynovodu smerujúci cez Turecko. Ako dôvod zrušenia projektu Južný prúd, ktorý mal prepravovať plyn z Ruska do Európy cez Čierne more k bulharským brehom a odtiaľ ďalej do južnej a strednej Európy, uviedol „nekonštruktívny prístup Európskej únie“.

Turecký prúd by mal mať ročnú prepravnú kapacitu 63 miliárd kubických metrov (m3), teda rovnakú, aká sa plánovala pre Južný prúd. Z tohto objemu by 16 miliárd m3 malo smerovať na turecký trh. Plynovod povedie tiež popod Čierne more, no do Turecka, pričom európski zákazníci si budú môcť surovinu odobrať na hraniciach s Gréckom.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.