Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

PLYN: Naftogaz podpísal s nemeckou firmou RWE dohodu o dovoze plynu

„Naftogaz a RWEST podpísali rámcovú dohodu o nákupe a predaji zemného plynu. Kontrakt umožní prípadné dodávky zemného plynu zo strany RWEST, neobsahuje však povinnosť odberu či dodávok suroviny,“ uviedol Naftogaz v oficiálnom oznámení s tým, že cenu a objem dodávok budú obsahovať separátne dohody.

Ukrajina sa usiluje nájsť nové zdroje plynu mimo ruského trhu od roku 2009, keď Kyjev podpísal s ruským Gazpromom podľa súčasnej vlády nevýhodnú dohodu. V rámci nej je cena plynu naviazaná na pohyb cien ropy. Tie od roku 2009 prudko vzrástli a s nimi aj energetické náklady pre Ukrajinu. Kyjev musí tento rok zaplatiť za 1000 kubických metrov (m3) ruského plynu 416 USD (320,96 eura), čo je podľa Kyjeva príliš vysoká cena. Snaží sa preto znížiť aj dovoz plynu na tento rok.

Ukrajinský minister energetiky Jurij Bojko v januári oznámil, že Ukrajina plánuje znížiť dovoz ruského plynu z dohodnutého objemu 52 miliárd m3 na 27 miliárd m3. Ruský Gazprom ale reagoval, že na základe kontraktu z roku 2009 musí Kyjev zaplatiť minimálne za 33 miliárd m3 plynu.

Informovala o tom agentúra RIA Novosti.

(1 EUR = 1,2961 USD)

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.