Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Europe Russia Gas Sídlo ruského plynárenského monopolu Gazprom zakrytého mrakmi v Petrohrade v Rusku
Foto: AP Photo/Dmitri Lovetsky
26. apríla 2024 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Plyn môže u nás budúci rok zdražieť o desiatky miliónov eur

Slovensku hrozí, že od budúceho roka zaplatí za zemný plyn navyše desiatky miliónov eur. Ako pre agentúru SITA uviedol predseda predstavenstva Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) Vojtech Ferencz, v podniku prerátali, že ak od januára nebudú mať pre ukončenie tranzitnej zmluvy medzi Ruskom a Ukrajinou k dispozícii plyn z Gazpromu, a celý objem nakúpia z iného zdroja a fyzicky prepravia na Slovensko, bude to najväčšieho dodávateľa energií stáť navyše približne 150 miliónov eur. „A to sa týka len SPP. Keď si zoberieme celý slovenský trh, bude to okolo 210 miliónov eur,“ upozornil Ferencz.

Predraženie je podľa šéfa štátnych plynárov spôsobené práve tranzitnými poplatkami, ktoré ako je na príklade Nemecka vidno, neustále narastajú. Nakoniec tak ani spomínaná suma nemusí nakoniec stačiť.

Len nemecké tranzitné poplatky tvoria tretinu všetkých spomínaných zvýšených nákladov. Ak má jednotný trh EÚ fungovať, nemôže byť ohrozená energetická bezpečnosť členských štátov len z dôvodu vysokých finančných nárokov niektorých krajín,“ dodal Ferencz.

Zaťaženie prepravy

Zaťaženie prepravy dodatočnými alebo zvýšenými poplatkami sa podľa neho javí byť v nesúlade s ostatnými mechanizmami EÚ posilňujúcimi solidaritu, akými sú napríklad spoločné nákupy zemného plynu, a môže zmenšovať účinnejšiu kolektívnu váhu EÚ. „Vnímame ho ako diskriminačné, pretože chráni len jednu krajinu na úkor tých ostatných. S takýmto obmedzovaním nesúhlasíme,“ konštatoval Ferencz.

Rakúsko spolu s krajinami V4 požiadalo Berlín, aby zrušil cezhraničné clo na zemný plyn zo svojich zásob, keďže to podkopáva ich snahu zbaviť sa závislosti od plynu z Ruska. Podľa Európskej komisie poplatky môžu porušovať pravidlá jednotného trhu Európskej únie a ohrozujú jej súdržnosť.

Najväčšie skladovacie kapacity

Nemecko má vybudované najväčšie skladovacie kapacity na zemný plyn v Európe. Počas energetickej krízy po ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2022 nakúpilo do zásoby miliardy kubických metrov neruského plynu. V tom čase jeho cena prekonávala rekordy, čo prinútilo Berlín vyrúbiť nový poplatok za uskladnenie zemného plynu voči svojim susedom.

Neskôr ceny plynu klesli, no Nemecko potrebuje stále vykryť dieru v rozpočte, ktorý spôsobil nákup vtedy drahého plynu vo výške desať miliárd eur. Krajina poplatok od jeho zavedenia v októbri 2022 viac ako strojnásobila, čo je však podľa niektorých vlád v rozpore s pravidlami jednotného trhu EÚ.

Zvýšenie poplatku

Keď sa tento poplatok zvýšil na 1,86 eura za megawatthodinu plynu, východní susedia Nemecka – Rakúsko, Česko, Slovensko aj Maďarsko – poslali do Bruselu sťažnosť. Tvrdia v nej, že predražuje ich snahu zbaviť sa závislosti od dovozu ruského plynu.

Európska komisia na výhrady týchto štátov reagovala opatrne. Zatiaľ len dala preskúmať oprávnenosť poplatku európskemu regulátorovi energetického trhu ACER. Ten uviedol, že takéto poplatky by sa nemali uplatňovať na cezhraničný obchod.

Podľa nemeckého ministerstva hospodárstva poplatok nikoho nediskriminuje. Jeho hovorca pripomenul, že krajiny EÚ ťažili z toho, že Nemecko rýchlo naplnilo svoje obrovské zásoby plynu. Eurokomisia musí na podnet Rakúska odpovedať do troch týždňov. Spor môže vyústiť do konania o nesplnení povinnosti voči európskej legislatíve, informoval portál Euractiv.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.