Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. novembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Maďarsko začne s výstavbou svojej vetvy Južného toku na budúci rok

Brusel a Washington argumentujú, že Južný prúd definitívne upevní energetickú závislosť východnej Európy na Rusku. A považujú podporu zo strany Budapešti sa známku, že Maďarsko mieri na obežnú dráhu Ruska.

Ale Budapešť protirečí a tvrdí, že po kolapse konkurenčného európskeho projektu Nabucco, ktorý mal prepravovať plyn z Azerbajdžanu do Európy, nemá žiadnu inú alternatívu.

„Plynovod Nabucco nebude a po takmer 10 rokoch váhania, a najmä z hľadiska situácie na Ukrajine, musíme konať,“ povedal Aradszki.

„Každý ukazuje na Maďarsko, ale zabúdame, že v roku 2013 Chorvátsko zlyhalo, čo sa týka investícií do spätného toku umožňujúceho transport plynu do Maďarska. To isté platí aj pre Rumunsko,“ dodal.

Maďarsko, ktoré väčšinu plynu pre svoju spotrebu dováža z Ruska, plánuje dokončiť svoju vetvu nového plynovodu do roku 2017. Južný prúd má obchádzať Ukrajinu a po dne Čierneho mora prepravovať plyn do Bulharska.

Aradszki pripomenul, že aj Severný prúd, ktorým sa dnes transportuje plynu po dne Baltického mora do Nemecka, bol postavený preto, aby obchádzal územie Bieloruska.

Podľa Aradszkiho štáty, ktoré podporujú Južný prúd – Slovinsko, Maďarsko, Rakúsko a Bulharsko – požiadali Európsku komisiu, aby prediskutovala s Moskvou, ako tento projekt zosúladiť s pravidlami EÚ. Odporcovia projektu ale argumentujú, že len zvýši závislosť EÚ od dodávok plynu z Ruska.

Maďarsko v septembri zastavilo dodávky plynu na Ukrajinu, ktoré jej pomáhali prežiť energetickú blokádu Ruska. Budapešť to odôvodnila plnením zásobníkov na zimu. Aradszki potvrdil, že ruský energetický koncern Gazprom tlačil na Budapšť, aby zastavila transport plynu na Ukrajinu, ale podľa neho z technického hľadiska je možné ho v decembri znova obnoviť, ak o to Kyjev požiada.

Aradszki na záver dodal, že separátne plynové potrubie, ktoré spája Maďarsko so Slovenskom môže začať prevádzku na plný výkon v januári a môže transportovať plyn oboma smermi.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.