Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. septembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Krajiny strednej a východnej Európy plnia svoje zásobníky plynu

Podzemné zásobníky v Česku a Poľsku sú plné a slovenské zásobníky by mali byť plné v priebehu niekoľkých dní, uviedli plynárenské spoločnosti z týchto krajín.

Srbsko, ktorého jediný zásobník má kapacitu 450 miliónov kubických metrov (m3), možno požiada susedné Maďarsko, aby pre krajinu uskladnilo až 200 miliónov m3 plynu vo svojich zásobníkoch, uviedol srbský minister energetiky Aleksandar Antič.

Veľkosť závislosti krajín KSVE od ruského plynu transportovaného cez Ukrajinu je rozdielna. Celý región však je viac závislý od dodávok z Gazpromu než západoeurópske krajiny. Dovoz plynu na Slovensko a do Poľska, odkiaľ prostredníctvom reverzného toku tečie plyn na Ukrajinu, zaznamenal v posledných dňoch pokles. Dostatočné skladové kapacity na to, aby krajina bez problémov prečkala zimu bez ruského plynu, má spomedzi štátov KSVE len Lotyšsko, tvrdia experti.

Zásobníky plynu v Česku sú plné o jeden mesiac skôr, než sa plánovalo, uviedla spoločnosť RWE AG, ktorá prevádzkuje 92 % kapacít podzemných zásobníkov v krajine.

Poľský koncern PGNiG tiež úplne naplnil svoje kapacity vo výške 2,6 miliardy m3.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.