Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

PLYN: Gazprom varoval EÚ pred reformou plynárenského sektora

Druhý muž Gazpromu a šéf jeho exportu Alexander Medvedev vyhlásil, že iniciatívy v oblasti európskeho plynárenského sektora postavia medzi ruský koncern a plynovodný systém „Veľký čínsky múr“. Gazprom v súčasnosti pokrýva štvrtinu spotreby plynu v EÚ.

Legislatíva únie vyžaduje, aby plynovody boli otvorené pre všetky spoločnosti, čo ohrozuje pozíciu Gazpromu v krajinách, ako je Poľsko, kde je dominantným dodávateľom cez plynovod Jamal.

„Ak dodávatelia nebudú mať možnosť získať primeraný príjem z prevádzky plynovodu alebo sa nebudú môcť podieľať na jeho prevádzkovaní, nebudú ochotní tak veľa investovať. Začnú hľadať atraktívnejšie trhy,“ uviedol Medvedev.

Reforma sektora v EÚ je hlavným dôvodom, prečo Rusko nepodpísalo s Poľskom kontrakt na dodávky plynu. Terajší kontrakt Poľska sa skončí 20. októbra a krajine hrozí, že nebude mať dostatok plynu.

Varšava a Moskva rovnako ako Gazprom a poľský plynárenský monopol PGNiG uzavreli vlani v októbri dohodu o predĺžení dodávok cez plynovod Jamal do roku 2037, pričom objem dodávok sa mal zvýšiť približne o 2,5 miliardy kubických metrov (m3) na 10 miliárd m3 ročne.

EÚ však kontrakt zablokovala pre porušovanie spoločnej energetickej politiky a núti Varšavu, aby ďalej rokovala. Poľsko dováža z Ruska asi dve tretiny svojej spotreby plynu.

Únia sa snaží zjednotiť fragmentarizované energetické politiky jednotlivých členských štátov do jednotnej stratégie, ktorej cieľom je minimalizovať riziko náhleho nedostatku energií a zvýšiť konkurenciu na energetickom trhu.

Podľa Gazpromu tento nový model trhu s plynom vytvára riziká na strane dodávok, pretože podporuje konkurenciu medzi producentmi viazanými krátkodobými kontraktmi namiesto dlhodobých kontraktov typu take-or-pay. Gazprom uprednostňuje druhý typ kontraktov, pri ktorých odberateľ musí zaplatiť aj za neodobratý plyn z dôvodu poklesu dopytu.

„Bez dlhodobých cenových kontraktov začne objem plynu, ktorý sa dostane na trh, závisieť od ceny. Plyn bude k dispozícii, keď bude cena vysoká. V prípade nízkej ceny bude plyn smerovať na atraktívnejšie trhy,“ uviedol Medvedev. „Spoľahlivosť európskych dodávok plynu bude obmedzená konkurenciou s ostatnými globálnymi trhmi s plynom, predovšetkým s ázijským.“

Informovala o tom agentúra Reuters.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.