Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. septembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Gazprom upozornil Rumunsko na hrozbu zníženia dodávok plynu

Nicolescu uviedol, že ruský štátny energetický koncern Gazprom v pondelok (15.9.) upozornil Bukurešť na bezprostredne hroziace zníženie dodávok plynu do krajiny o 10 %, ale zároveň oznámil, že minimálne do štvrtka (18.9.) ich bude „držať na normálnej úrovni“.

„Očakávam, že sa podobná situácia znova zopakuje. Je to hra s cieľom vyvolať obavy v niektorých štátoch EÚ. Už sa to (zníženie dodávok) stalo Poľsku, Slovensku aj Rakúsku,“ povedal Nicolescu na stretnutí energetikov.

„Myslím, že tí, ktorí hrajú podobné hry, na to v stredno a dlhodobom časovom horizonte doplatia stratou reputácie,“ skonštatoval rumunský minister.

Nicolescu dodal, že Gazprom neuviedol žiadny dôvod pre plánované zníženie dodávok. Ruský koncern dnes vo svojom vyhlásení po stretnutí predstavenstva uviedol, že v „plnej miere uspokojuje potreby európskych partnerov“.

Ale klienti Gazpromu sú s blížiacou sa zimou v pohotovosti a pozorne sledujú každý náznak, že Moskva by mohla využiť svoje postavenie najväčšieho dodávateľa plynu do EÚ, a pomstiť sa za sankcie.

USA a EÚ obviňujú Rusko, že podporuje ukrajinských separatistov a podozrievajú Moskvu, že posiela svojich vojakov na východ Ukrajiny.

Poľsko, Slovensko a Rakúsko už minulý týždeň zaznamenali pokles dodávok plynu z Ruska. Podpredseda poľskej vlády Janusz Piechocinski v sobotu (13.9.) vyhlásil, že dočasné zníženie dodávok „bolo v skutočnosti pokusom o otestovanie reakcie Poľska“.

Gazprom tvrdí, že nebol schopný dodať Poľsku požadované množstvo plynu. Ale odborníci z oblasti energetiky sa domnievajú, že Rusko možno použilo redukciu dodávok plynu ako varovanie Európe, že sa pomstí, ak Brusel zavedie nové sankcie proti Moskve.

Rumunsko dováža z Ruska zhruba 20 % plynu pre svoju spotrebu, zvyšok dokáže pokryť ťažbou z vlastných zdrojov. Nicolescu dodal, že Rumunsko tak nezasiahne ani zastavenie ruských dodávok uprostred zimy, keďže si stihlo naplniť podzemné zásobníky plynu.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.