Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

PLYN: Gazprom podľa ukrajinského Naftogazu porušuje podmienky zimného balíka

„Podmienky tejto dohody Rusko vo februári porušilo. Plyn, za ktorý sme zaplatili vopred, sme v minulom mesiaci v plnej miere nedostali,“ povedal šéf Naftogazu Andrij Kobolev. Podľa neho k porušovaniu podmienok zimného balíka dochádza naďalej. Ako dodal Kobolev, takýto vývoj je nevyhnutné kompenzovať zvýšením dodávok suroviny na Ukrajinu z Európskej únie (EÚ).

Dohodu o podmienkach dodávok plynu pre Ukrajinu (zimný balík) uzatvorili koncom októbra minulého roka Rusko, Ukrajina a Európska únia. Na základe tejto dohody má Gazprom za zvýhodnenú cenu zabezpečovať dodávky na Ukrajinu do konca marca. Kyjev ale musí vždy zaplatiť vopred.

Minulý týždeň Rusko varovalo, že Naftogaz má zaplatené dodávky len do konca (uplynulého) týždňa a ak nepošle ďalšie peniaze, dodávky plynu Rusko zastaví. Naftogaz oponoval, že Rusi neposlali taký objem dodávok, za aký si ukrajinská firma zaplatila. V piatok (27.2.) však oznámil, že Gazpromu poslal ako preddavok na marec 15 miliónov USD (13,35 milióna eur), čo však vystačí pri súčasnom objeme dodávok na jeden deň. Ukrajina podľa všetkého vyčkáva na dnešné rokovania zástupcov Ruska, Ukrajiny a Európskej únie, ktoré sa uskutočnia v Bruseli.

Ako uviedla agentúra TASS, Ukrajina má predbežne zaplatené na dnes, teda počas konania rokovania. Ruský minister energetiky Alexander Novak ale nevylúčil, že ak Ukrajina nezaplatí, Rusi dodávky zastavia.

(1 EUR = 1,1240 USD)

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.