Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

PLYN: Eustream požiadal EÚ o granty na slovensko-poľské prepojenie a na Eastring

Spoločnosť Eustream podľa neho zároveň za podpory partnerov z Maďarska, Rumunska a Bulharska podala aj žiadosť o európsky grant na spolufinancovanie štúdie uskutočniteľnosti pre plynovod Eastring. Obidva investičné zámery majú pre Európsku úniu status projektov spoločného záujmu (PCI).

Pripomenul, že prepojovací plynovod Poľsko – Slovensko je súčasťou prioritného koridoru severojužných plynárenských prepojení (North-South East), ktorý spája plynárenské siete a LNG terminály v strednej a východnej Európe. Hlavnými cieľmi nového prepojenia je diverzifikácia trás a zdrojov zemného plynu, zvýšenie bezpečnosti dodávok a tiež posilnenie integrovaného a likvidného trhu s plynom. Projekt umožní prístup k zemnému plynu na poľskom trhu vrátane plynu z tamojšieho LNG terminálu a nadväzuje na ďalšie projekty, ako je slovensko-maďarské prepojenie, ale aj plánovaný projekt Eastring.

Poznamenal, že plynovod Eastring má prepojiť plynárenskú infraštruktúru západnej Európy s juhovýchodnou Európou, čím sa zásadne zvýši bezpečnosť dodávok komodity pre celý región aj vďaka prístupu k novým zdrojom zemného plynu z rozličných regiónov (vrátane kaspickej oblasti, východného Stredomoria či Blízkeho východu). Cieľom pripravovanej podrobnej štúdie uskutočniteľnosti je identifikovať optimálne technické a ďalšie parametre projektu vrátane trasovania. Na základe výsledkov štúdie uskutočniteľnosti bude následne prijaté finálne investičné rozhodnutie o projekte. Žiadosť o grant z fondu CEF podala spoločnosť Eustream s podporou národných operátorov z Maďarska, Rumunska a Bulharska, teda všetkých krajín, cez ktoré má plánovaný plynovod prechádzať.

Eustream, a.s., je prevádzkovateľom prepravnej siete na zemný plyn v SR. Hlavným poslaním spoločnosti je preprava zemného plynu na Slovensko a cez jeho územie na európske trhy. Od roku 1972 Eustream prepravil takmer 2,5 bilióna kubických metrov plynu. Eustream vlastní a prevádzkuje vysokotlakový prepravný systém, ktorý pozostáva zo 4 až 5 paralelných potrubí v celkovej dĺžke 2332 km a štyroch kompresorových staníc s celkovým inštalovaným výkonom takmer 550 MW.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.