Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

PLYN: Eustream a Bulgartransgaz podpísali memorandum o Balkan Gas Hub a Eastring

Ako dnes ďalej informoval hovorca spoločnosti Eustream Pavol Kubík, cieľom plánovaného projektu plynárenského obchodného uzla v Bulharsku je poskytnúť európskym zákazníkom nediskriminačný prístup k širokej škále zdrojov zemného plynu. Na dosiahnutie tohto cieľa je potrebné, aby na nový obchodný uzol nadväzovala dostatočná plynárenská infraštruktúra. Obe spoločnosti sa preto v memorande zhodli, že pokiaľ ide o prepojenie plynárenského uzla so západnou Európou, prioritu bude mať plynovod Eastring.

„Dohodli sme sa, že spoločné analýzy a technické riešenia projektu Balkan Gas Hub budú úzko koordinované s projektom Eastring. Vnímam to ako potvrdenie strategického partnerstva oboch spoločností pri realizácii týchto projektov, ktoré posilňujú bezpečnosť dodávok zemného plynu v strednej a juhovýchodnej Európe,“ vysvetlil generálny riaditeľ Eustreamu Rastislav Ňukovič.

Podpis memoranda o koordinácii projektov Balkan Gas Hub a Eastring nadväzuje podľa Kubíka na júnové slovensko-bulharské memorandum o porozumení o samotnom projekte Eastring, ako aj na medzivládne memorandum z júla. Cieľom projektu Eastring je prepojiť plynárenskú infraštruktúru západnej Európy s juhovýchodnou Európou, čím sa aj vďaka prístupu k novým zdrojom zemného plynu z rozličných regiónov zásadne zvýši bezpečnosť dodávok komodity pre celý región.

V súčasnosti spoločnosť Eustream podľa slov svojho hovorcu s podporou prevádzkovateľov prepravnej siete v Bulharsku, Rumunsku a Maďarsku finalizuje podklady pre žiadosť o grant Európskej komisie na vypracovanie štúdie uskutočniteľnosti projektu Eastring. Na základe jej výsledkov sa prijme rozhodnutie o realizácii, trasovaní a ďalších parametroch nového plynovodu.

Eustream, a.s., je prevádzkovateľom prepravnej siete na zemný plyn v Slovenskej republike. Jeho hlavným poslaním je preprava zemného plynu na Slovensko a cez jeho územie na európske trhy. Od roku 1972 Eustream prepravil takmer 2,5 bilióna kubických metrov plynu. Eustream vlastní a prevádzkuje vysokotlakový prepravný systém, ktorý pozostáva zo 4 až 5 paralelných potrubí v celkovej dĺžke 2332 km a štyroch kompresorových staníc s celkovým inštalovaným výkonom takmer 550 MW.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.