Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. marca 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Európska únia chce oživiť projekt plynovodu z Turkménska do Európy

Európska únia sa už dlhší čas snaží zmierniť závislosť od dovozu energií z Ruska a toto úsilie ešte urýchlila anexia polostrova Krym v marci minulého roka a neskoršie boje na východe Ukrajiny. Podľa Daniilidisa podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič sa v nasledujúcich mesiacoch chystá navštíviť Turkménsko s cieľom obnoviť rozhovory o Transkaspickom plynovode.

O projekte, ktorý by mal dodávať plyn z Turkménska do Európy cez Kaspické more, Azerbajdžan a Turecko, sa diskutovalo už skôr, no potom na niekoľko rokov uviazol pre politické, ekologické a finančné neistoty. Už začiatkom marca ale turkménski predstavitelia uviedli, že sa „aktívne“ diskutuje o dodávkach plynu na európsky trh v objeme 10 až 30 miliárd kubických metrov ročne.

Minulý rok Turkménsko a Turecko podpísali rámcovú dohodu o zabezpečení suroviny pre projekt Transanatólského plynovodu (TANAP), ktorý by mal dodávať do Európy plyn z Azerbajdžanu, konkrétne z náleziska Shah Deníz II v oblasti Kaspického mora. S cieľom napojiť sa na TANAP musí Turkménsko vybudovať vlastnú vetvu plynovodu popod Kaspické more.

Turci začali s výstavbou projektu TANAP v polovici marca. Plynovod povedie z gruzínsko-tureckej hranice na hranice s Bulharskom a Gréckom. Dokončenie výstavby sa očakáva koncom roku 2018 a spustenie dodávok plynu z ložiska Shah Deniíz II v roku 2019.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.