Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
31. októbra 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Európska komisia podporí Ukrajinu, ak by jej Rusko zvýšilo ceny plynu

Podľa ukrajinského kabinetu Barroso v liste ubezpečil Porošenka, že „ak by Rusko svoje záväzky v súvislosti s cenou plynu neplnilo, Brusel garantuje Ukrajine finančnú podporu“.

Po dlhotrvajúcich trojstranných rozhovoroch predstavitelia Ruska a Ukrajiny vo štvrtok 30. októbra podpísali dohodu o dodávkach plynu na Ukrajinu známu ako „zimný balík“. V rámci tejto dohody má Kyjev zabezpečené dodávky do konca marca budúceho roka, pričom do konca tohto roka bude za 1000 kubických metrov (m3) plynu platiť 378 USD (301,82 eura) a v 1. kvartáli budúceho roka sa cena zníži na 365 USD/1000m3.

Tieto ceny však zahŕňajú aj zľavu vo výške 100 USD z pôvodne stanovenej ceny 485 USD/1000 m3, ktorá by však po skončení zimného obdobia platiť nemala (dohodnuté ceny na najbližšie obdobie, ktoré sú nižšie, sú výsledkom pohybov cien ropy na trhoch). Od apríla by Ukrajina mala opäť platiť 485 USD/1000 m3, nie je však vylúčené, že Rusko a Ukrajina sa dohodnú na novej zľave.

Výkonný riaditeľ ruskej plynárenskej spoločnosti Gazprom Alexej Miller uviedol, že Moskva môže obnoviť dodávky plynu Ukrajine už na budúci týždeň, ak sa splnia všetky finančné podmienky. Ukrajina musí podľa dohody v najbližších dňoch splatiť časť dlhu za ruský plyn v hodnote 1,45 miliardy USD. Zároveň bude musieť platiť za dodávky ruského plynu vopred.

(1 EUR = 1,2524 USD)

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.