Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

PLYN: EK znepokojil návrh dohody medzi Ruskom a Poľskom o dodávkach plynu

Dohoda, ktorá ešte nie je podpísaná, sa týka dodávok v objeme 10 miliárd kubických metrov (m3) plynu ročne do Poľska rovnako ako dodávok smerujúcich ďalej do Európy. Jej platnosť by mala skončiť až v roku 2037.

Proti dohode sa postavili aj niektorí poľskí ministri. Vyvoláva obavy ohľadom prístupu k plynovodu, ktorý by podľa smerníc Európskej únie (EÚ) nemal byť obmedzený žiadnou podobnou dohodou.

„Existuje všeobecná požiadavka, že podobná infraštruktúra musí byť riadená nezávisle a operátor tretej strany musí mať k nej prístup,“ uviedol hovorca EK Joseph Hennon. „Chceme si byť istí, že to nie je plynovod prevádzkovaný jednou alebo dvoma spoločnosťami.“ Dodal, že komisia v súčasnosti skúma, či spomínaný kontrakt zodpovedá legislatíve EÚ.

„Je v záujme poľských spotrebiteľov, aby všetci operátori, ktorí budú mať záujem o využitie tohto plynovodu, ho aj mohli využívať a aby ho mohli využívať za primeranú cenu,“ myslí si Hennon.

Dohoda, vyjednaná vicepremiérom Waldemarom Pawlakom rozdelila poľskú vládu. Niektorí ministri, vrátane ministra zahraničných vecí Radoslawa Sikorského, tvrdia, že nerieši snahu Poľska o diverzifikáciu zdrojov energie.

Poľsko ročne spotrebuje okolo 14 miliárd m3 plynu, pričom 65 % až 70 % z tohto objemu dováža z Ruska. Táto závislosť znepokojuje mnohých poľských politikov.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.