Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. októbra 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Dohoda o zimných dodávach plynu by mala pokryť spotrebu Ukrajiny

Rusko a Ukrajina sa na rokovaniach, ktoré sprostredkovala Európska komisia, dohodli na cene plynu počas nadchádzajúcej zimy, čím otvorili cestu k obnoveniu jeho dodávok. Obe strany by mali dohodu oficiálne uzavrieť v utorok 21. októbra v Bruseli.

Moskva 16. júna zastavila export plynu na Ukrajinu, ktorá ruskému štátnemu koncernu Gazprom nezaplatila za predchádzajúce dodávky. Dôvodom sú spory medzi oboma stranami o cenu plynu.

Všetky detaily víkendovej predbežnej dohody nie sú známe, ale agentúra Reuters prináša jej hlavné body:

Rusko do konca marca pravdepodobne dodá Ukrajine 5 miliárd kubických metrov (m3) plynu, čo by malo stačiť na pokrytie dopytu.

Ukrajina zvyčajne ročne spotrebuje zhruba 50 miliárd m3 plynu, ale toto množstvo sa líši v závislosti od počasia a výkonu ekonomiky. Tá však zápasí s recesiou v dôsledku bojov v kľúčovom priemyselnom regióne na východe krajiny, kde sa výroba v mnohých závodoch zastavila.

A vzhľadom na ďalšie dostupné zdroje plynu by mala mať Ukrajina zabezpečených približne 42 až 53 miliárd m3 plynu, čo by mohlo stačiť na pokrytie jej ročnej spotreby. Polovicu zo svojej spotreby zvyčajne zabezpečuje importom z Ruska. Moskva v období január-jún podľa Reuters vyviezla na Ukrajinu pravdepodobne 5 až 10 miliárd m3 plynu.

Ukrajinské zásobníky sú momentálne naplnené na 52,5 %, čo zodpovedá 16,8 miliardy m3 plynu. Okrem toho má Ukrajina aj vlastné ložiská, aj keď po strate polostrova Krym, kde sa nachádza časť z nich, bude domáca produkcia komodity nižšia ako doterajších vyše 20 miliárd m3 ročne.

Dohromady by tak mala mať Ukrajina zabezpečené dodávky komodity v rozsahu 42-53 miliárd m3, čo by malo stačiť na pokrytie spotreby, ak nebude zima chladnejšia ako zvyčajne, prípadne, ak nedôjde k nečakaným a nepredvídateľným výpadkom v zásobovaní plynom.

Podľa predbežnej dohody bude Kyjev platiť Moskve 385 USD (301,42 eura) za 1000 m3 plynu počas zimy, teda do 31. marca 2015. V nasledujúcej letnej sezóne ceny plynu pre Kyjev klesne na 325 USD za 1000 m3, čo je zhruba rovnaká úroveň ako Rusku platia západoeurópski odberatelia.

Rusko tvrdí, že mu Ukrajina dlhuje viac ako 5 miliárd USD za dodávky plynu do konca roka 2013 a v tomto roku do 16. júna, keď zastavila jeho export.

Kyjev je pripravený zaplatiť Moskve 2 až 3 miliardy USD do konca tohto roka, ak bude môcť odložiť rokovania o zvyšnej sume na neskôr.

Ukrajinská štátna energetická spoločnosť Naftohaz a ruský koncern Gazprom sa totiž obrátili na arbitrážny súd v Štokholme, aby rozhodol v ich spore o cenu plynu. Až na základe jeho verdiktu chce Kyjev splatiť zvyšok z dlhu na základe ceny, o ktorej rozhodne súd.

(1 EUR = 1,2773 USD)

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.