Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

PLYN: Dodávateľ by zavinenie škody z poškodenej plomby na merači mal preukázať

V praxi sa totiž začali množiť prípady, kedy príde k poškodeniu zabezpečenia proti neoprávnenej manipulácii s meradlom, tzv. plomby. Meradlá sú pritom v prípadoch odberateľov – rodinných domov -umiestnené na voľne prístupnom mieste, najmä na chodníkoch či na uliciach pred rodinnými domami.

„K meraču má prístup ktokoľvek a často aj niekto, kto zámerne merač, respektíve plombu poškodí bez toho, aby chcel manipulovať s meračom. V takomto prípade podľa ustanovení paragrafu 82 zákona o energetike ide o neoprávnený odber plynu, pričom odberateľ je povinný zaplatiť vyčíslenú škodu a ušlý zisk. Nemusí pritom ísť o manipulovanie s meračom samotným za účelom zmeny nameraných hodnôt,“ upozornili predkladatelia novely.

Odberateľ je tak automaticky považovaný za vinníka tohto stavu, nikto sa s ním nebaví a je povinný zaplatiť vystavenú faktúru za spôsobenú škodu a ušlý zisk, inak je odpojený od dodávky plynu. Za odpojenie a znovupripojenie je samozrejme povinný dodávateľovi opäť zaplatiť.

„Cieľom novely zákona je chrániť odberateľa, spotrebiteľa, ktorý je dnes povinný, na základe objektívnej zodpovednosti, uhrádzať škodu, ktorú veľakrát nespôsobil. Toto konanie voči odberateľovi je krajne nespravodlivé. Veľakrát sa stáva, že odberateľovi dodávateľ len oznámi, že mal poškodenú plombu, je tak zodpovedný za neoprávnený odber plynu a musí zaplatiť škodu a ušlý zisk,“ konštatovali poslanci v dôvodovej správe.

Odberateľ tak nemá možnosť sa presvedčiť, či k poškodeniu naozaj prišlo, nehovoriac už o tom, kto poškodenie v skutočnosti zavinil. „Preto by k vymáhaniu vyčíslenej škody a ušlého zisku malo dochádzať až potom, ako sa preukáže príčinná súvislosť medzi konaním odberateľa a zistenou škodou – zavádza sa teda subjektívna zodpovednosť,“ zdôraznili ďalej poslanci v materiáli.

Náprava sa podľa návrhu novely dá zjednať tak, že merače, ak majú byť umiestnené na voľne dostupnom mieste, budú musieť byť schované v takých skrinkách, ktoré jednoducho neumožnia neoprávnený prístup. Tým sa zamedzí tomu, že budú cielene poškodzované merače, respektíve plomby na meračoch. Ide o technickú vec a keďže merač je majetkom dodávateľa plynu, je logické, že sa o ochranu svojho majetku má v prvom rade starať vlastník.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.