Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

PLYN: Ceny plynu pokryjú iba časť nákladov SPP

„Nové ceny plynu pokryjú iba časť nákladov SPP, ktoré sú spojené s dodávkou plynu pre regulované segmenty. To znamená, že aj v roku 2012 spoločnosť očakáva v regulovaných segmentoch stratu. V roku 2011 dosiahne strata v regulovaných segmentoch predaja plynu niekoľko desiatok miliónov eur,“ informoval hovorca SPP Ondrej Šebesta v reakcii na dnešné rozhodnutie ÚRSO o cenách plynu.

V súčasnosti platná cenová regulácia, najmä v oblasti dodávky plynu pre domácnosti, podľa neho neodráža ekonomickú realitu a neumožňuje pokrytie všetkých oprávnených nákladov. „Pre žiadnu spoločnosť, vrátane SPP, nie je udržateľné, aby v jednom zo segmentov trhu dosahovala dlhodobú stratu. SPP po dôkladnej analýze cenových rozhodnutí prijme ďalšie kroky potrebné na ochranu svojich záujmov,“ dodal.

Spresnil, že po úprave cien od 1. januára 2012 sa zvýšia náklady domácností za dodávku plynu v kategórii D1 (Varíme) pri spotrebe 60 kubických metrov (m3) približne o 2 eurá ročne, v kategórii D2 (Ohrievame) pri spotrebe 1140 m3 o 34 eur ročne a v kategórii D3 (Kúrime) pri spotrebe 2610 m3 o 79 eur ročne (zvýšenie nákladov je uvedené vrátane DPH).

Cena za dodávku plynu pre slovenské domácnosti sa v budúcom roku medziročne zvýši v priemere o 5,53 %, informoval dnes Jozef Holjenčík, predseda Rady pre reguláciu ÚRSO vykonávajúci aj pôsobnosť predsedu úradu. „Pre tarifnú skupinu odberateľov, ktorí používajú plyn len na varenie, to znamená nárast ročnej spotreby o 1,6 eura. Pre skupinu odberateľov, ktorí používajú plyn na ohrev teplej vody, sa ročná platba zvýši o 29,4 eura a pre skupinu odberateľov, ktorí plynom aj kúria, predstavuje nárast 66 eur za rok,“ priblížil Holjenčík.

Slovenský plynárenský priemysel, a. s., je nadnárodná energetická spoločnosť a dodávateľ energií a služieb. SPP priamo nadväzuje na viac ako 150-ročnú tradíciu plynárenstva na Slovensku. Akcionármi SPP sú Slovenská republika prostredníctvom Fondu národného majetku SR (51 %) a spoločnosť Slovak Gas Holding B.V. (49 %), konzorcium spoločností E.ON Ruhrgas AG a GDF SUEZ.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.