Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. októbra 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Merkelová dúfa, že Kyjev a Moskva nájdu kompromisné riešenie čo najskôr

„Čo sa týka otázky dodávok plynu, dúfam, že komisár (Európskej únie pre energetiku) Günther Oettinger dokáže nájsť riešenie, ktoré Ukrajine aj nám zabezpečí istotu (dodávok plynu). Na tomto probléme sa aktívne pracuje, takže som mierne optimistická,“ povedala kancelárka na stretnutí s novinármi v Berlíne.

Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom od polovice júna Ukrajine plyn nedodáva, pričom dodávky zastavila potom, ako sa s Kyjevom nedohodla na splatení dlhu za predchádzajúce dodávky ani na nových cenách. Dlh za dodaný plyn dosiahol podľa Gazpromu 5,3 miliardy USD (4,15 miliardy eur). Ukrajina ale tvrdí, že Gazprom jej stanovil príliš vysokú cenu, s ktorou nemôže súhlasiť.

V súčasnosti sa Rusko, Ukrajina a Európska únia (EÚ) v rámci trojstranných rokovaní snažia nájsť riešenie sporu, pričom na stretnutí 26. septembra komisár Oettinger navrhol takzvaný zimný balík. V rámci neho by Kyjev mal do konca tohto roka zaplatiť zo svojho dlhu Rusku 3,1 miliardy USD. Zato by mal Gazprom dodať v zimných mesiacoch Ukrajine minimálne 5 miliárd kubických metrov (m3) plynu za cenu 385 USD/1000 m3. K podpísaniu však zatiaľ nedošlo, pričom Kyjev nesúhlasí s harmonogramom splátok.

Rusko požaduje, aby mu Ukrajina zaplatila v dvoch splátkach, 2 miliardy USD ešte pred obnovením dodávok plynu a ďalších 1,1 miliardy USD do konca roka. Kyjev ale žiada zmenu na tri splátky, z toho prvú v hodnote 1,5 miliardy USD a ďalšie dve po 800 miliónov USD. Navyše, prvú splátku chce uvoľniť až po obnovení dodávok plynu.

V stredu 8. októbra ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk nevylúčil, že ukrajinská vláda by sa mohla v súvislosti s plynovou krízou obrátiť na arbitrážny súd v Štokholme. Cieľom je dosiahnuť stanovenie dočasných podmienok a ceny pre dodávky ruského plynu na Ukrajinu, ak sa jej v rámci trojstranných rokovaní nepodarí docieliť s Ruskom predbežnú dohodu.

Ďalšie kolo trojstranných rokovaní by sa však malo uskutočniť už čoskoro. V utorok (7. 10.) ruský minister energetiky Alexander Novak uviedol, že dátum schôdzky by mohol byť oznámený „v nasledujúcom dni, prípadne dvoch“.

(1 EUR = 1,2763 USD)

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.