Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fukusima-vyrocei-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Na snímke z 8. apríla 2011 kalendár s dátumom 11. marca visí na stene v jednom z opustených domov v japonskom meste Minamisoma v 20-kilometrovom evakuačnom pásme v okolí poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima. Foto: TASR/AP Photo/David Guttenfelder
24. júla 2017 Jadrová energia od Energia.skSITA

Plávajúci robot zachytil vo Fukušime roztavené palivo

Zemetrasenie o sile 9 stupňov a následná prívalová vlna tsunami vyradili 11. marca 2011 vo Fukušime z prevádzky chladiace systémy elektrárne, jadrá troch reaktorov sa roztavili a do vzduchu, pôdy a do mora sa uvoľnili rádioaktívne častice.

Robot prezývaný podľa morskej ryby „malý mesačník“ má veľkosť bochníka chleba a je vybavený svetlami a manévrovacou chvostovou vrtuľkou. Dáta zbiera pomocou dvoch kamier a dozimetra. Je spoločným dielom spoločnosti Toshiba a štátneho Medzinárodného výskumného ústavu pre vyradenie jadrových zariadení z prevádzky. Na diaľku ho ovláda skupina štyroch operátorov. Podľa prevádzkovateľa elektrárne Tokyo Electric Power (TEPCO) zachytil robot veľké množstvo útvarov pripomínajúcich lávu – zjavne sa jedná o roztavené palivo, ktoré z jadra tretieho reaktora vytieklo do tlakovej nádoby reaktora. Odborníci predpokladajú, že spadlo na dno nádoby a teraz je pokryté až šiestimi metrami rádioaktívnej vody.

„Zachytená hmota zjavne spadla odniekiaľ z výšky. Myslíme si, že sa s veľkou pravdepodobnosťou jedná o roztavené palivo, možno je s niečím zmiešané,“ uviedol hovorca spoločnosti TEPCO. Robotovi sa podarilo nazhromaždiť mnoho užitočných informácií, ktoré odborníkom pomôžu stanoviť proces, ako roztavené palivo odstrániť, povedal hovorca. Tento proces by mal začať v roku 2020 potom, čo sa v Tokiu začnú olympijské hry.

„Je to veľký krok vpred,“ zdôraznil hovorca. Lokalizácia roztaveného paliva v každom z troch zničených reaktorov hrá zásadnú úlohu v odstránení trosiek a v konečnom odstavení elektrárne.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.