Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plánované odstávky elektriny pocíti na strednom Slovensku viac ako sedemtisíc domácností
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
14. septembra 2022 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Plánované odstávky elektriny pocíti na strednom Slovensku viac ako sedemtisíc domácností

V Trenčianskom kraji v okresoch Ilava a Púchov sa uskutoční plánovaná odstávka elektriny v utorok 20. septembra v Košeckom Podhradí, Zliechove a Mojtíne. „V čase od 7:30 do 16:30 zostane bez prúdu 1 200 domácností. Dôvodom bude revízia vzdušného vedenia vysokého napätia,“ doplnil hovorca a dodal, že ďalšie odstávky v tomto kraji budú v okrese Prievidza.

Nedožery-Brezany čaká obmedzenie v stredu 21. septembra v čase od 6:30 do 18:00. Oprava vedenia vysokého napätia si vyžiada odpojenie 900 odberných miest. Obce Dolné Vestenice, Horné Vestenice a Nitrianske Sučany zostanú bez elektriny vo štvrtok 22. septembra. Dotkne sa to 600 domácností v čase od 6:15 do 16:15. Dôvodom bude rekonštrukcia distribučnej sústavy na úrovni vysokého napätia,“ konkretizoval Gejdoš.

Obyvatelia bez elektriny

V Žilinskom kraji budú odstávky v štyroch okresoch. V okrese Žilina v Rajeckých Tepliciach a v Stránskom prebehne plánovaná odstávka elektriny v stredu 21. septembra. V čase od 7:00 do 16:30 ju nebude mať k dispozícii 700 odberných miest. Energetici využijú odstávku na kontrolu a údržbu vedenia vysokého napätia.

Obyvatelia Varína by sa mali pripraviť na odstávky elektrického prúdu počas štyroch dní od pondelka 19. do štvrtka 22. septembra. Zasiahnu 800 odberných miest každý deň v čase od 6:30 do 19:30. Štvrtková odstávka sa navyše dotkne aj 400 domácností v Gbeľanoch,“ popísal hovorca s tým, že na príčine budú stavebné úpravy na vedení vysokého napätia a montáž optickej siete.

Plánované dodávky

V Námestovskom okrese v Oravskej Polhore bude odstávka elektriny v utorok 20. septembra v čase od 8:00 do 15:30 hod. Dotkne sa 850-tich odberných miest. Dôvodom bude revízia vzdušného vedenia vysokého napätia.

V Liskovej v okrese Ružomberok naplánovala SSD odstávku vo štvrtok 22. septembra. V čase od 8:00 do 16:00. vykonajú energetici kontrolu vedenia vysokého napätia, počas ktorej obmedzia dodávku elektriny pre 800 domácností.

Prerušenie distribúcie

Mestské časti Liptovského Mikuláša, konkrétne Ploštín a Iľanovo, čaká prerušenie distribúcie elektrickej energie vo štvrtok 22. septembra. V čase od 7:00 do 20:00 ju nebude mať k dispozícii dokopy asi 450 odberných miest. Obmedzenia budú súvisieť s výstavbou nového vedenia vysokého napätia medzi Závažnou Porubou a Pavčinou Lehotou.

V Banskobystrickom kraji odstávky podľa Gejdoša postihnú okrese Brezno, konkrétne obec Pohorelá, kde bez elektriny v utorok 20. septembra v čase od 8:00 do 16:00 počas revízie vzdušného vedenia vysokého napätia zostane bez dodávky 800 domácností.

V okrese Lučenec v Lovinobani a v Ružinej by sa mali obyvatelia pripraviť na obmedzenie v utorok 20. septembra. V čase od 7:00 do 16:30 nebudú mať obyvatelia elektrinu na 650-tich odberných miestach. Dôvodom bude kontrola a údržba vzdušného vedenia vysokého napätia.

Nevyhnutnosť odstávok

Vzhľadom na charakter plánovaných prác sú odstávky elektriny nevyhnutné. Cieľom prác je zvýšiť bezpečnosť a spoľahlivosť distribúcie elektriny v jednotlivých oblastiach. Energetici urobia maximum, aby odstávky elektriny ukončili hneď, ako to bude možné. Ak nenastanú komplikácie, môže to byť výrazne skôr ako v spomenutých časoch,“ doplnil hovorca.

SSD je regionálnym prevádzkovateľom distribučnej sústavy elektrických vedení na úrovni veľmi vysokého, vysokého a nízkeho napätia. Zabezpečuje distribúciu elektriny na území Banskobystrického, Žilinského a časti Trenčianskeho kraja. Spravuje takmer 35-tisíc kilometrov elektrických vedení, ktoré napájajú zhruba 770-tisíc domácností a firiem.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.