Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Prieskum ekologia obyvatelia GettyImages
Foto: ilustračné, Gettyimages
13. januára 2021 Ostatné od Energia.skSITA

Plán obnovy neobsahuje potrebné riešenia v dôležitých oblastiach klímy, tvrdia mimovládky

Zástupcom Európskej komisie (EK) a vlády SR preto zaslalo dnes 20 mimovládnych organizácií výzvu na doplnenie priority Zelené Slovensko v pláne obnovy.

Výzva sa týka doplnenia opatrení súvisiacich s adaptáciou krajiny na zmenu klímy, podporou biodiverzity, udržateľnou energetikou a zlepšením podmienok pre cyklodopravu.

Zvýšenie odolnosti krajiny

Sme presvedčení, že plán obnovy by nemal iba zaplatiť budovy, siete a káble, ale mal by podporiť aj zvýšenie odolnosti krajiny voči negatívnym dôsledkom zmeny klímy, zachovanie biodiverzity a vytvoriť predpoklady pre udržateľnú mobilitu a energetiku,“ uviedla Hajdúchová v tlačovej správe.

Pri príprave plánu obnovy podľa mimovládnych organizácií chýbali postupy vyžadované Aarhuským dohovorom, Európskym kódexom správania pre partnerstvo či Iniciatívou pre otvorené vládnutie. Plán bol podľa nich navyše pripravovaný s minimálnou verejnou diskusiou.

Finálny návrh plánu

Na poslednom stretnutí mimovládok na Ministerstve financií SR (MF SR) boli podľa Hajdúchovej organizácie ubezpečené, že finálny návrh plánu obnovy pred odoslaním na EK uvidia, no nestalo sa tak.

Plán bol odoslaný 22. decembra 2020, jeho znenie však zostalo neverejné a ministerstvo zverejnilo len krátke zhrnutie.

Organizácie preto adresovali MF SR výzvu, v ktorej žiadajú rezort a vecne príslušné ministerstvá, aby v zostávajúcom čase uskutočnili reálne konzultácie s odbornou verejnosťou a do plánu doplnili v rámci priority Zelené Slovensko nové tematické okruhy a prehodnotili podobu okruhov, ktoré do plánu obnovy už zahrnuli.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.