Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. septembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Petrobas získal z predaja nových akcií 70 miliárd USD

Podľa zdroja FT bol dopyt po nových akciách dvojnásobný v porovnaní s ponukou. V rámci predaja mal Petrobras vydať 2,17 miliardy nových akcií s hlasovacím právom a 1,56 miliardy nových takzvaných prioritných akcií, teda akcií bez hlasovacieho práva. Koncern okrem toho mal možnosť vydať ešte akcie v objeme, ktorý predstavuje 20 % z prvotnej ponuky, potom ešte ďalších 5 %. Nie je známe, koľko sa predalo akcií z „dodatočnej“ ponuky.

Cena nových akcií s hlasovacím právom bola stanovená na 29,65 brazílskeho realu (12,91 eura), pričom zatváracia cena takejto akcie na burze v Sao Paulo bola 30,25 BRL. Nové akcie bez hlasovacieho práva mali stanovenú cenu na 26,30 BRL oproti zatváracej cena 26,80 BRL.

Brazílska vláda, ktorá je najväčším akcionárom koncernu, zrejme tiež nakúpi ďalšie akcie, aj keď nie je jasné, koľko to bude. Isté je len to, že bude v Petrobrase nakoniec kontrolovať väčší podiel než pred emisiou nových akcií. V súčasnosti jej podiel predstavuje asi 40 % a špekuluje sa, že po navýšení kapitálu by to mohlo byť až 45 %.

Brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva označil predaj nových akcií Petrobasu za „najväčšie navýšenie kapitálu nejakej firmy v dejinách kapitalizmu“. Peniaze sa majú použiť na sprístupnenie nových ropných polí v Atlantickom oceáne.

Petrobras plánuje do roku 2014 investovať celkove 224 miliárd USD do podmorských ropných vrtov pri brazílskom pobreží. Ropné polia, ktoré chce sprístupniť, ležia vo veľkej hĺbke pod morom, navyše sa nad nimi nachádza hrubá vrstva soli, čo ešte komplikuje ťažbu. Koncern však dúfa, že sprístupnením týchto ložísk strojnásobí svoje disponibilné ropné rezervy.

Informovali o tom Financial Times a Der Spiegel.

(1 EUR = 1,3323 USD, 1 EUR = 2,2971 BRL)

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.