Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
gas meter
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/Clearly Ambiguous (licencia Creative Commons)
23. novembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Petr Nečas: Výstavba podzemných zásobníkov plynu je vládnou prioritou

Česko v snahe zvýšiť energetickú bezpečnosť krajiny podporí výstavbu nových zásobníkov zemného plynu. Podľa premiéra Petra Nečasa patria medzi priority aj alternatívne trasy pre dodávku ropy a zemného plynu. Praha podporí tiež výstavbu terminálu na skvapalnený zemný plyn na pobreží Jadranského mora.

„Výstavba ďalších zásobníkov musí byť jednou z vládnych priorít, ďalším kľúčovým prvkom je i prebudovanie zostávajúcich systémov tak, aby umožnili tok obidvoma smermi a podpora alternatívnych trás, napríklad projektu Nabucco,“ uviedol Petr Nečas.

Skladovacia kapacita zásobníkov v Česku sa má zvýšiť

Na území Českej republiky v súčasnosti funguje osem podzemných zásobníkov zemného plynu. Ich skladovacia kapacita dosahuje viac ako 3 miliardy kubických metrov. Prevádzkovatelia v súčasnosti plánujú výstavbu nových alebo rozširovanie už existujúcich zásobníkov. 

Plynárenský koncern RWE chce v priebehu nasledujúcich piatich rokov investovať do rozvoja plynovej infraštruktúry v Česku zhruba 30 miliárd českých korún. Investície pôjdu najmä do rozširovania podzemných zásobníkov a dostavby plynovodu Gazela. Česko by sa tak napojilo na ruský zemný plyn, ktorý má v budúcnosti prúdiť tzv. severnou cestou, teda mimo územie Ukrajiny.

Modernizáciu podporil aj Brusel

Na rozšírenie zásobníkov v Třanovicích a Tvrdonicích získala RWE Gas Storage v roku 2010 celkom 35 mil. eur z prostriedkov EÚ. Do roku 2012 chce firma vybudovať 290 kubických metrov novej skladovacej kapacity. Celková hodnota tejto investície je viac než 2,2 miliardy českých korún.

Atómová energia je neoddeliteľnou súčasťou energetického mixu

Petr Nečas na stretnutí vyjadril silnú podporu jadrovej energetike. „Nedokážem si predstaviť energetický mix Českej republiky a Slovenska bez silného podielu jadrovej energetiky,“ dodal český premiér. 

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.