Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Petr Nečas - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Petr Nečas
13. februára 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Petr Nečas: Česko nebude blokovať prietoky elektriny z Nemecka

„My sme sa vedome rozhodli ísť cestou posilnenia našich prenosových sietí. Chceme, aby sa v Európe vytvoril jednotný energetický trh. Navyše by sme to videli ako opatrenie, ktoré je veľmi krátkozraké,“ povedal Nečas novinárom k tomu, prečo česká vláda neuvažuje o blokovaní prietokov prúdu z Nemecka. O tejto možnosti pred mesiacom hovoril generálny riaditeľ prevádzkovateľa sústavy ČEPS Vladimír Tošovský a takéto transformátory už chystá Poľsko.

Poľsko sa podľa premiéra chystá v nasledujúcich rokoch investovať do posilnenia prenosovej siete dve miliardy eur. „Súčasne ale očakávame, že Nemecko bude riešiť problém slabej prenosovej kapacity medzi severom Nemecka a juhom Nemecka primárne na svojom území a nebude sa tak diať na úkor českej prenosovej sústavy,“ upozornil.

Premiér rovnako očakáva, že v rámci budovania jednotného energetického trhu v Európskej únii sa vypracujú princípy poplatkovej politiky pri cezhraničnom vedení elektrickej energie. Bývalý šéf českého energetického koncernu ČEZ Martin Roman vlani povedal, že Nemecko by Česku za prenos jeho elektriny cez české územie malo platiť až 7 mld. českých korún ročne (176,7 tisíc eur).

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.