Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Autosalón bratislava 2012 - slecny - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Bratislavský autosalón 2012. Foto: (c) SITA
24. apríla 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Peter Ševce: Prispejeme k rozvoju elektromobility konštruktívne?

Uplynulá a jedna z mála konferencií o elektromobilite na Slovensku (E-MOBILITY FÓRUM 2012 – pozn. red.), ktorá sa konala minulý týždeň, ukázala, že aj napriek nízkym počtom áut na elektrický pohon a zodpovedajúcej dobíjacej infraštruktúre, aj u nás vznikajú zaujímavé projekty, obchodné modely a výskum. Predpoklady pre rozvoj má naša krajina vysoké, nemali by sme však zaspať na vavrínoch a mali by sme rozvíjať nový koncept aktívne.

Konferencia poskytla dobrý obraz o tom, ako je téma podchytená v iných krajinách, najmä v Nemecku. Súvisí to s politickou vôľou a stanovením odvážnych cieľov, aby komerčné subjekty a výskumné ústavy mali nastavené hlavné trajektórie rozvoja. Na slovenský príspevok nebude vo svete nikto čakať, preto sa so svojimi nápadmi a plánmi musíme hlásiť sami. Odvážny obchodný model na prevádzku flotily elektromobilov, cezhraničná spolupráca pri elektrifikácii dopravných koridorov, aplikácia nanotechnológií do batérií na pohon áut, prototypy elektromobilov a existujúce aj navrhované spôsoby zúčtovania, platieb a správy nabíjacích staníc je len niekoľko prezentovaných projektov, na ktorých sa u nás pracuje. Informačné technológie budú oveľa viac prítomné v elektromobilite, ako je to u súčasných klasických pohonov.

Elektromobilita je prierezová téma. Na jednej strane má dopravný, „približovací“ charakter. Z energetického pohľadu však bude v budúcnosti každý elektromobil pojazdným zásobníkom elektrickej energie. V energetike sledujeme rozvoj smerom k malým, decentralizovaným riešeniam, do ktorých sú oveľa viac ako v minulosti aktívne vťahovaní aj bežní občania. Štrukturálna zmena nastane, aj keby sa diskusie o nej na Slovensku zastavili na mŕtvom bode.

Ďalší rozvoj prezentovaných myšlienok však nepôjde bez objednávky. Tú má v začiatkoch vystaviť štát, ktorého kroky a stratégie na dlhé roky ovplyvňujú rozvoj a smerovanie krajiny. Pre ich stanovenie je však potrebná spolupráca, výmena informácií a tvorba spoločných postojov. Aj z tohto dôvodu pozitívne vnímame snahu Ministerstva hospodárstva o vytvorenie platformy pre e-mobilitu a i z tohto dôvodu sme založili Slovenskú asociáciu pre elektromobilitu (SEVA). Po počiatočnom impulze prídu aj nepriestrelné biznis plány, pretože, čo si budeme hovoriť, bez návratnosti do nových technológií nebude žiadna obchodná entita ochotná do nich investovať.

Peter Ševce

(autor je projektový manažér pre R&D, E.ON Slovensko)

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.