Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. novembra 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Pentagon utratil v Afganistane 43 miliónov dolárov za plynovú stanicu

Pentagon „naúčtoval americkým daňovým poplatníkom 43 miliónov dolárov za niečo, čo je pravdepodobne najdrahšia plniaca stanica zemného plynu na svete,“ uviedol podľa agentúry Reuters Sopko. Ministerstvo údajne zatiaľ nedokázalo vysvetliť, prečo stanica stále toľko.

Čiastka bola utratená v rokoch 2011 až 2014 na výstavbu zariadení a ich uvedenia do prevádzky. Stanica bola v správnom stredisku provincie Džauzdžán Šibirchanu otvorená v roku 2012. Pracovná skupina, ktorá za projektom stála, ale v marci ukončila činnosť. Na základe tejto skutočnosti Pentagon podľa Sopkovej správy následne uviedol, že nemá odborné zabezpečenie pre „riešenie týchto otázok „.

Správa tiež zistila, že v susednom Pakistane nestojí postavenie plniacej stanice na stlačená zemný plyn viac než pol milióna dolárov. Stanica v Afganistane by v takomto prípade bola viac než 14-krát drahšia.

Správa pripustila, že dodatočné náklady mohla spôsobiť skutočnosť, že zariadenie vznikalo vo vojnou zdevastovanej krajine. Armáda USA ale údajne „nedokázala poskytnúť vysvetlenie vysokých nákladov na projekt, ani zodpovedať. Ďalšie otázky týkajúce sa jeho plánovania, realizácie alebo výsledkov,“ citoval zo správy britský server BBC.

Podplukovník americkej armády Joe Sowers BBC napísal, že americká armáda s vyšetrovaním plne spolupracovala.

Sopko uviedol, že sa chystá vo vyšetrovaní pokračovať, aby zistil, či nedošlo ku skutkom, ktoré by boli „svojou povahou trestné „.

USA a Británia začali v októbri 2001 útok na Afganistan. Úder bol reakciou na útoky na New York a Washington spáchané v septembri toho istého roku teroristickou organizáciou Al-Káida, ktorá mala základňu v Afganistane. Vláda islamistického hnutia Taliban bola zvrhnutá v novembri 2001. Washington od roku 2002 vyhradil na rekonštrukciu Afganistanu takmer 110 miliárd dolárov.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.