Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
lipsic - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Daniel Lipšic
10. augusta 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Penta víta rozhodnutie prokurátora vo veci predaja PPC

Penta víta rozhodnutie dozorujúceho prokurátora odložiť podnet Daniela Lipšica, ktorý chcel pre kauzu Gorila zrušiť predaj Paroplynového cyklu (PPC). „Penta od samého začiatku považuje iniciatívu Daniela Lipšica vo veci PPC za právne nekompetentnú a vecne nezmyselnú. O účelovosti jeho krokov svedčí aj fakt, že s touto iniciatívou prišiel niekoľko dní pred parlamentnými voľbami, hoci v čase, kedy sa PPC predávalo (2004), bol členom vlády SR a mal k dispozícii dostatočné informácie,“ uviedla PR špecialistka Penty Lea Krčmáriková.

Podľa nej celková doterajšia investícia Penty do spoločnosti PPC, vrátane kúpnej ceny, predstavuje 150 mil. eur. Celkový výnos projektu pre Pentu za 10 rokov prevádzky energetického zdroja pozostávajúceho z vyplatených dividend dosiahnutých na základe dlhodobých zmluvných vzťahov do roku 2013 a predpokladanej zostatkovej hodnoty PPC dosiahne sumu 263 mil. eur, čo predstavuje nominálny zisk vo výške 113 mil. eur. To znamená, že Penta zhodnotí svoju investíciu do spoločnosti PPC vo výške 17,5 % ročne, uviedla Krčmáriková.

„Daniel Lipšic prejavil buď hrubú neznalosť, alebo úmyselne zavádzal, keď vyhlásil, že Penta už do roku 2009 zarobila na projekte PPC 500 mil. eur. Okrem toho, že je to úplný nezmysel, Daniel Lipšic má zjavne zmätok v terminológii, pričom nevníma rozdiel medzi tržbami, EBIDTOU, ziskom či hodnotou spoločnosti,“ vyhlásila Krčmáriková. Tá tiež poukázala na to, že v čase predaja PPC nebola energetika až takým ziskovým odvetvím. „K následnému nárastu hodnoty spoločnosti PPC došlo najmä v dôsledku priaznivého vývoja na trhu energetických komodít, kde trh zaznamenal nárast ceny ropy o 52 % a ceny elektrickej energie o 126 %,“ uviedla.

Penta Investments získala PPC v roku 2004. Výberového konania na odkúpenie 90 % akcií vlastnených Fondom národného majetku (FNM) v PPC sa zúčastnilo 11 záujemcov, z ktorých 9 splnilo podmienky a 7 dalo ponuku. „Víťazom výberového konania sa nakoniec stala Penta, ktorá dala jednoznačne najvýhodnejšiu ponuku. Nikto z uchádzačov súťaže nespochybnil jej výsledky,“ skonštatovala Krčmáriková. Penta neskôr odkúpila aj zostávajúci 10-percentný balík akcií PPC od Slovenských elektrární (SE).

Ako ďalej uviedla Krčmáriková, Penta v rámci tendra ponúkla FNM aj obojstranne výhodnú zmluvu, v ktorej sa okrem iného zaviazala, že vyvinie úsilie zbaviť Slovenskú republiku záväzku vyplývajúceho zo štátnej záruky za úver poskytnutý PPC zo strany Európskej investičnej banky a taktiež upraviť problematické zmluvy s SE, Bratislavskou teplárenskou (BAT) a SPP. „Zmluvy so SE a BAT boli nahradené novými rámcovými zmluvami a obchodný vzťah s SPP bol každoročne dojednávaný ročnými zmluvami,“ informovala Krčmáriková.

Lipšic ešte ako minister tvrdil, že na základe 25-ročnej zmluvy so Slovenskými elektrárňami (SE) štát mal predraženou cenou do roku 2013 garantovať zisk PPC až do výšky 500 miliónov eur. Predaj štátneho podniku sa pritom mal uskutočniť pod cenu, keď ho za o niečo viac ako dve miliardy korún (asi 66 miliónov eur) získala spomedzi siedmich uchádzačov finančná skupina Penta. Táto investícia sa spoločnosti podľa exministra vnútra mala vrátiť v priebehu 1,5 roka. Lipšic v marci na tlačovej konferencii tiež uviedol že Penta v tendri zvíťazila aj napriek tomu, že neponúkla najvyššiu cenu. Označil to za „krištáľovo čistý prípad zjavne podvodného konania.“ Ako vyhlásil v tom čase Daniel Lipšic, „PPC je to pravé zlaté teľa Penty. Predstavuje asi 60 percent jej imania. A bez obchodov so štátom, najmä troch VÚB Kupón, PPC a VSŽ, by Penta dnes bola oveľa bezvýznamnejšia, ak by vôbec prežila a ešte existovala.“

(c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.