Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
vodna priehrada
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
vodná priehrada Foto: Flickr.com/The Zion View (licencia Creative Commons)
26. augusta 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Peking zanedbáva údržbu vodných elektrární

Technický stav vodných diel v Číne je alarmujúci. Ako sa uvádza v správe čínskej vlády, viac než 40.000 vodných nádrží sa udržuje v prevádzke oveľa dlhšiu dobu ako  je ich pôvodná životnosť. Schátrané sú tiež v dôsledku zlej údržby a nedostatočných investícií. 

Vodným nádržiam hrozí vážne nebezpečenstvo pretrhnutia, čo by následne znamenalo zničenie poľnohospodárskych plôch, železníc, budov aj celých miest, upozorňuje v dokumente zástupca ministerstva vodného hospodárstva Sü Jüan-ming.

V dôsledku prudko rastúceho dopytu po elektrickej energie a vode Čína už dlhú dobu uskutočňuje program výstavby priehrad, predovšetkým v západnej, prevažne hornatej časti krajiny. Na čínskych úradoch ale prevláda tendencia minimalizovať ekologické aj ľudské dôsledky na ich výstavbu.

Najvýraznejším príkladom je spustenie najväčšej priehrady na svete nazývanej Tri rokliny. Čína považuje túto stavbu, ktorá už doteraz stála zhruba 22 mld. amerických dolárov, za zázrak modernej doby. Ale projekt gigantickej „továrne na elektrinu“ sa stal tiež predmetom kritiky. Predovšetkým preto, že kvôli jej výstavbe sa muselo vysťahovať zo svojich domovov 1,4 milióna ľudí.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.