Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ropna tazba ilustr - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Ťažba ropy. Foto: SITA/AP Photo/Hasan Jamali
2. septembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Peking v tichosti obmedzuje svoje aktivity v iránskom energosektore

Čínske energetické firmy potichu obmedzujú aktivity v Iráne. Pre Irán sa tak situácia v nemalej miere skomplikovala, keďže Čína je jednou z mála vplyvných krajín, ktorá je schopná poskytnúť stále izolovanejšiemu štátu dostatok investícií na rozvoj strategického sektora.

Najnovšie však štyria zástupcovia čínskych spoločností informovali, že v posledných mesiacoch obmedzili investície a aktivity v rámci spoločných podnikov v Iráne. Priznali, že čiastočným dôvodom je úsilie Pekingu zmierniť napätie medzi Čínou a administratívou amerického prezidenta Baracka Obamu. Zároveň tým znížia riziko, že čínske firmy sa dostanú na „čiernu listinu“ Washingtonu za spoluprácu s Iránom, ktorý sa s USA dostal do konfliktu pre svoj jadrový program.

Diplomatický tlak USA

Obama a kľúčoví členovia jeho kabinetu tlačia na Čínu, aby pomohla obmedziť jadrové aktivity blízkovýchodnej krajiny a viceprezident USA Joe Biden túto tému otvoril aj na nedávnej návšteve Číny. Podľa jedného z predstaviteľov čínskych firiem americkí zástupcovia začali doslova klopať na dvere čínskych podnikov.

„Číňania začali s Američanmi potichu predsa len spolupracovať,“ povedal pre agentúru Reuters zdroj z amerického Kongresu, podľa ktorého k zmene začalo dochádzať ku koncu roku 2010. „Vtedy začali dávať najavo, že verejne to síce povedať nemôžu, no všimneme si, že v nových kontraktoch pokračovať nebudú,“ povedal zdroj, ktorý si neželal byť menovaný, keďže vzťahy s Čínou sú vždy citlivou záležitosťou.

Irán varuje Peking pred stratou vplyvu

Teherán si obmedzenie aktivít zo strany Číňanov všimol a už čínske firmy vyzval, aby v energetických projektoch pokračovali, inak o ne môžu prísť. CNPC, najväčšiu štátnu čínsku ropnú a plynárenskú firmu, Irán od júna už dvakrát varoval, aby urýchlila práce na obrovskom plynárenskom ložisku Južný Pars, ak nechce o kontrakt za miliardy dolárov prísť. CNPC totiž od roku 2010, keď kontrakt podpísala, stále odkladá práce na prieskumných vrtoch. Ešte predtým čínska trojka CNOOC stiahla svojich ľudí z plynového ložiska Severný Pars po tom, ako jej koncom roku 2010 dal Peking najavo, aby práce na projekte zastavila. Uviedli to dva nemenované čínske zdroje z energetického priemyslu.

Podľa analytikov sa síce nedá očakávať, že Čína úplne preruší vzťahy s Iránom, v posledných mesiacoch napríklad zvýšila dovoz ropy z tejto krajiny, vzťahy však budú podstatne napätejšie.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.