Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. novembra 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Pavlis: Posudzovanie EIA nového jadrového zdroja skončí v roku 2016

„To znamená, že tento proces beží ďalej,“ skonštatoval šéf rezortu hospodárstva po dnešnom rokovaní vlády. Bližšie o ňom zatiaľ nechcel hovoriť, chce si počkať práve na to, ako dopadne EIA.

V súvislosti s výstavbou nového jadrového zdroja momentálne podľa ministra neprebiehajú žiadne rokovania s ruskou spoločnosťou Rosatom. „Posledné rokovanie, ak si dobre pamätám, bolo na začiatku tohto roka. Odvtedy neprebehlo absolútne žiadne rokovanie na úrovni ministestva hospodárstva,“ priblížil Pavlis.

Podľa neho je ťažké predpokladať, aká bude v budúcnosti spotreba energie na Slovensku, ale pripustil aj možnosť jej vývozu do zahraničia. Napríklad do Českej republiky alebo Maďarska.

Zámer výstavby nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach kritizuje Greenpeace Slovensko. Považuje to za ďalšiu podporu ekonomicky neefektívneho jadrového priemyslu. Zároveň sa tým podľa organizácie zvýši závislosť Slovenska od dovozu jadrového paliva z Ruska.

„Ako keby slovenskej vláde nestačila kauza predlžujúcej sa dostavby a neustáleho zvyšovania rozpočtu Mochoviec,“ skonštatoval dnes koordinátor klimatickej a energetickej kampane Greenpeace Slovensko Pavol Široký. Celý výkon Mochoviec pritom podľa neho bude musieť ísť na vývoz za podhodnotené ceny. „Vláda chce aj naďalej bezprecedentne podporovať ekonomicky neefektívny jadrový priemysel, náklady na ktorý koniec koncov aj tak zaplatia občania,“ dodal Široký.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.