Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
elektricky stlp - zospodu
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Julian Povey (licencia Creative Commons)
26. apríla 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Pavel Šramko: Vytvára sa zárodok východoeurópskeho couplingového hubu

Slovenský energetický trh by sa mal do roku 2014 plne začleniť do budúceho jednotného európskeho trhu s energiami. Tento cieľ si podľa Aleny Šalamonovej zo spoločnosti Slovenské elektrárne – Enel vyžaduje posilniť regionálnu spoluprácu, odznelo na nedávnej odbornej konferencii PRO-ENERGY FÓRUM 2012. „Teraz je energetika o transparentnosti a výstavbe infraštruktúry, bez ktorej nie je možné integrovať trh,“ myslí si Šalamonová. Toto má zohľadniť aj nové rozpočtové obdobie EÚ 2014-2020, v ktorom EÚ vyčlení na rozvoj infraštruktúrnych projektov podstatne viac finančných prostriedkov ako tomu bolo doteraz.

Michal Cabala, špecialista regulácie spoločnosti SEPS, považuje za problém enormné zaťaženie prenosových koridorov. Kritický je podľa neho najmä profil zo severu na juh Európy. Neplánované zvýšené prietoky elektriny spôsobuje produkcia veterných fariem na severe Nemecka. Návaly elektrickej energie následne zaťažujú okolité krajiny, vrátane Slovenska. Nárast je v niektorých prípadoch až o 80 %. Na tento stav nedávno upozornili v spoločnom stanovisku prenosoví operátori Česka, Slovenska, Poľska a Maďarska.

Európska únia podľa Cabalu nedostatočne podporuje posilňovanie bezpečnosti sústav. Momentálne existuje iba jediný jej podporný program. Spolufinancujú sa ním projekty pre rozvoj elektroenergetickej sústavy v prípravnej fáze. Od roku 2008 sa o takúto podporu uchádza aj SEPS, ktorý je operátorom prenosovej sústavy na Slovensku.

Market coupling s Českom sa osvedčil

Vytvorenie market couplingu medzi Českom a Slovenskom v roku 2009 obchodníci s elektrinou vo všeobecnosti vítajú. Dôkazom toho je podľa Cabalu čulý obchodný ruch na tejto platforme, v niektorých prípadoch dochádza podľa jeho slov k „rozpojeniu trhov“, čo v praxi znamená stav, kedy je dopyt vyšší ako reálna fyzická kapacita profilu. K rozpojeniu trhov došlo od septembra 2009 niekoľkokrát.

Cieľový model obchodovania, ktorý sa má zaviesť do roku 2014, je tzv. flow-based metóda určovania cezhraničných kapacít. Ako ďalej uviedol, v porovnaní s metódou ATC dokáže flow-based oveľa viac rešpektovať fyzický tok elektrickej energie. V súčasnosti na európskej úrovni prebiehajú rokovania pracovných skupín o tom, ako správne nastaviť cieľový model.

Slovenské elektrárne v oblasti obchodovania s elektrinou preferujú takú metódu, ktorá by neviedla k znižovaniu objemov pridelených kapacít. Alena Šalamonová zdôraznila, že flow-based metóda tento predpoklad nezaručovala. „My sme žiadali o dopracovanie metódy. Aby sa našlo riešenie, ktoré by neviedlo k znižovaniu objemov cezhraničných profilov,“ uviedla za spoločnosť Slovenské elektrárne.

Prepojenie trhov s Českom i Maďarskom

V polovici roka 2011 vznikla dohoda o spustení trojitého market couplingu Česka a Slovenska spoločne s Maďarskom, informoval šéf OKTE Pavel Šramko. OKTE pôsobí ako operátro krátkodobého trhu s elektrinou na Slovensku.

Najviac prepojeným trhom v Európe je podľa neho trh medzi Francúzskom a Nemeckom. Prevádzkovateľom je EPEX, ktorá sídli v Paríži. EPEX by sa mal podľa Šramka stať tiež prevádzkovateľom pripravovaného market coupling medzi Poľskom, Slovenskom a Maďarskom.

Pavel Šramko zdôraznil, že ide o ambiciózny projekt a jeho realizácia nebude jednoduchá. Ide o otvorenú iniciatívu; v súčasnosti prebiehajú rokovania o spolupráci s Poľskom. Podľa šéfa OKTE je to dôkaz, že sa tu vytvára „zárodok východoeruópskeho couplingového hubu“. Existuje tak reálny predpoklad, že by sa v budúcnosti mohol prepojiť s obchodnými platformami západnej Európy.

Ďalšie plány OKTE

OKTE v súčasnosti rokuje s českým operátorom trhu OTE o vytvorení intra-day (vnútrodenného) market couplingu. Diskusie sú zatiaľ stále len v počiatočnom štádiu. Vnútrodenné obchodovanie s Českom by sa však podľa neho mohlo spustiť už v roku 2013, myslí si Šramko.

V nasledujúcom roku chce tiež OKTE sprevádzkovať centrálny dátový sklad. Slúžil by na zjednodušenie komunikácie s nameranými dátami. OKTE by tak podľa Šramka dostávala nie kumulované údaje, ale údaje za jednotlivé odberné miesta samostatne. Projekt sa má podľa legislatívy sprevádzkovať do 1. januára 2013, uzavrel.

Názory odzneli na odbornej konferencii PRO-ENERGY FÓRUM 2012, ktorej organizátorom bol český magazín PRO-ENERGY. Portál energia.sk bol mediálnym partnerom.

(c) energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.