Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. júna 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Partneri v konzorciu Shah Deníz podporili projekt Nabucco West

Konzorcium tvorené britskou spoločnosťou BP (kontroluje v konzorciu 25,5 %), azerbajdžanskou štátnou firmou Socar a nórskou spoločnosťou Statoil, dnes oznámilo, že sa rozhodlo podporiť v rámci severnej trasy projekt Nabucco West, ktorý na rozdiel od klasického projektu Nabucco bude mať zhruba polovičnú kapacitu (16 miliárd m3 plynu) a dĺžku 1600 kilometrov. Klasický projekt počítal s plynovodom v dĺžke 4000 kilometrov a ročnou kapacitou vyše 30 miliárd m3.

„Projekt Nabucco West začínajúci na turecko-bulharskej hranici s konečnou stanicou v Baumgartene (Rakúsko) bol vybraný ako jediná možnosť na prípadnú prepravu plynu z ložiska Shah Deníz 2 do strednej Európy,“ uviedla v oficiálnom oznámení spoločnosť BP.

Ešte vo februári konzorcium vybralo v rámci južného trasovania projekt Trans-Adriatic Pipeline (TAP), ktorý porazil projekt ITGI. Konečné rozhodnutie o celej trase na prepravu plynu do Európy padne na budúci rok, pričom si konzorcium vyberie, či chce prepravovať plyn južnou trasou cez Taliansko alebo severnou cez Maďarsko a Rakúsko.

Informovali o tom agentúry Reuters, AP a Bloomberg.

1 2 12 dan ed

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.