Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
inauguraca paroplynovej elektrarne Malzenice
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Momentka zo slávnostnej inauguráce novej paroplynovej elektrárne v Malženiciach. Zdroj foto: E.ON
18. mája 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Paroplynová elektráreň v Malženiciach je v prevádzke

Nová paroplynová elektráreň pri obci Malženice v okrese Trnava sa v pondelok (16.5.) oficiálne uviedla do prevádzky. Slávnostná inaugurácia prebehla za účasti ministra hospodárstva Juraja Miškova a ministra životného prostredia Józsefa Nagya. Paroplynový zdroj s inštalovaným výkonom 436 MW dokáže ročne vyrobiť až tri miliardy kWH elektrickej energie.

Výstavba elektrárne sa začala v októbri 2008 a dokončená bola podľa plánu za 26 mesiacov. S komerčnou výrobou elektrickej energie sa tak začalo v decembri 2010. Elektráreň formou projektu na kľúč postavil Siemens, ktorý bol aj generálnym dodávateľom kľúčových technológií a komponentov.

Výška investície doteraz predstavuje 400 mil. eur. Ako uviedol predseda predstavenstva E.ON Slovensko Konrad Kreuzer, ide o najväčšiu investíciu do slovenskej elektroenergetiky za posledné desaťročie. Vďaka nej vzniklo 30 nových trvalých pracovných miest. Prínosom pre región je aj vznik subdodávateľských kontraktov s firmami z blízkeho okolia.

Vysoká efektívnosť technológie

Paroplynová elektráreň v Malženiciach patrí k najmodernejším v Európe. Ročná spotreba predstavuje 500 mil. metrov kubických zemného plynu. Výroba elektriny súčasným využitím plynovej a parnej turbíny je vysoko efektívna. „Naša technológia dosahuje účinnosť takmer 59 % pri premene elektrickej energie so zemného plynu,“ povedal pre portál energia Vladimír Pestún, generálny riaditeľ E.ON Elektrárne s.r.o.

Minister hospodárstva Juraj Miškov ocenil ďalší energetický zdroj, ktorý prispeje k stabilite energetickej sústavy Slovenska ,,aj bez finančnej spoluúčasti štátu“. Minister životného prostredia József Nagy zase ocenil, že pri výstavbe elektrárne nebolo potrebné zaberať úrodnú pôdu. Elektráreň sa totiž nachádza v bývalom areáli kompresorovej stanice.

Flexibilita prevádzky paroplynového zdroja

Elektráreň v Malženiciach dokáže pokryť spotrebu 600 až 900 tisíc domácností. Jej najväčšou výhodou je flexibilita v dodávkach elektrickej energie, ktorá je schopná prispôsobiť sa požiadavkám trhu. Podľa vedúceho prevádzky Mariána Greifa dokáže elektráreň nabehnúť na plný výkon v priebehu jednej až dvoch hodín.

V súčasnosti sa elektráreň prevádzkuje počas pracovného týždňa. „Nabiehame v pondelok ráno a v piatok večer elektráreň odstavujeme. V soboty a nedele zvyčajne stojíme. Momentálne vyrábame elektrickú energiu „baseload“. Výkonový profil kolíše v závislosti od požiadaviek trhu. V čase špičiek sme na maximálnom výkone, to znamená 413 alebo 420 MW podľa vonkajšej teploty. V čase nočného útlmu odberu elektrickej energie sme na minimálnom výkone, čo je zhruba 250 MW,“ bližšie popísal režim elektrárne Vladimír Pestún.

Podporné služby možno už v roku 2011

Ako ďalej informoval Pestún, elektráreň v Malženiciach má certifikované takmer všetky podporné služby. „Máme certifikát na primárnu, sekundárnu a terciárnu reguláciu. Pripravujeme sa na túto možnosť, momentálne sme v štádiu prípravy zmluvy so Slovenskou elektrizačnou a prenosovou sústavou (SEPS),“ doplnil. Zámerom spoločnosti je podľa neho poskytovať podporné služby ešte v tomto roku.

Energia, SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.