Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Paroplyn 250
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Paroplynový cyklus (foto: GGE)
3. februára 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

„Paroplynka“ v Nitre nakoniec nebude

Spoločnosť Mestská elektráreň Nitra vybuduje v meste pod Zoborom nový zdroj na výrobu tepla. Využívať bude plynové motory. Investor sa tak po vypracovaní ekonomicko-technických štúdií zmenil plány, ktoré pôvodne hovorili o výstavbe paroplynovej elektrárni. Nový zdroj sa bude nachádzať v areáli bývalej mazutovej kotolne v mestskej časti Chrenová.

Energetické zariadenie na kombinovanú výrobu energií za použitia plynových motorov je založené na princípe spaľovania zemného plynu v piestovom motore. Pri výrobe elektrickej energie vzniká odpadové teplo, ktoré je použité na ohrev primárnej vykurovacej vody v sústave centralizovaného zásobovania teplom.

Ročná dodávka tepla do tepelnej siete v Nitre bude predstavovať 742.000 tis. GJ, výroba elektrickej energie pritom dosiahne ročne 207.818 MWh. Do elektrizačnej sústavy pôjde 201.005 MWh elektrickej energie, zvyšok spotrebuje elektráreň na vlastnú spotrebu.

V Nitre sa výstavbou nového zdroja vytvorí zhruba 30 vysokokvalifikovaných pracovných miest, informoval investor. V sedemdňovej štvorzmennej prevádzke budú v každej zmene pracovať štyria pracovníci, zvyšok budú tvoriť denní zamestnanci.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.