Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. januára 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Paroplyn v Malženiciach je už v prevádzke

Ak by paroplyn v Malženiciach vyrábal elektrickú energiu iba pre domácnosti, dokázalo by vyrobené množstvo pokryť ročnú spotrebu 600 – 900 tis. z nich.

Účinnosť elektrárne patrí k najvyšším v Európe. Komplex pozostáva z dvoch turbín:

  • plynová turbína SGT5-4000F, ktorej inštalovaný výkon je 292 MW a dosahuje účinnosť takmer 40 percent,
  • parná turbína SST5-5000, ktorej inštalovaný výkon je 430 MW a dosahuje účinnosť až 58 percent. 

Výstavba elektrárne sa začala v októbri 2008 a bola ukončená podľa plánu, do 26 mesiacov. Celková investícia do elektrárne dosiahla 400 miliónov eur, čo predstavuje jednu z najväčších investícií na Slovensku do energetického zdroja. Vybudovaním komplexu sa vytvorilo 30 stálych pracovných miest.

Menej emisií CO2

„Vďaka špičkovej technológii dodáme do siete energiu spôsobom, ktorý je nielen efektívny, ale aj šetrný k životnému prostrediu,“ uviedol Konrad Kreuzer, predseda predstavenstva E.ON Slovensko. Len pre ilustráciu, emisná náročnosť malženického paroplynu činí 335 kg emisií CO2 na každú MWh vyrobenej elektrickej energie. Paroplynové cykly s nižšou účinnosťou dosahujú horšie čísla, napríklad paroplynový cyklus v Bratislave s účinnosťou 46 percent má emisnú náročnosť na úrovni 430 kg oxidu uhličitého na MWh.

Narastie dopyt po zemnom plyne

V malženickom paroplyne sa ročne spotrebuje okolo 0,5 mld. kubických metrov zemného plynu. Pre porovnanie, MHV SR v lete 2010 uviedlo, že v roku 2009 sa na Slovensku spotrebovalo celkovo 5,9 mld. kubíkov zemného plynu.

V nedávnom rozhovore pre portál „energia“ označil paroplynové cykly za hlavný generátor dopytu po zemnom plyne na Slovensku i Dušan Randuška zo spoločnosti SPP: „Spotreba plynu na Slovensku bude predovšetkým závisieť od toho, ako sa rozbehnú projekty na výrobu elektrickej energie spaľovaním plynu. To bude hlavný generátor nového dopytu v najbližšej budúcnosti.“

Energia, TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.