Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. júla 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Parlament Ukrajiny súhlasil, aby vláda mohla vyhlásiť v energetike stav núdze

„Rusko sa nám snaží utiahnuť toľko skrutiek, koľko je len možné,“ povedal poslancom ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk, ktorý ich vyzval, aby vláde umožnili vyhlásiť v energetike „stav núdze“. Ako dodal, (Rusko) vyhlásilo Ukrajine plynovú vojnu a krajina je na pokraji energetického kolapsu. Rusko, ktoré je hlavným dodávateľom plynu pre Ukrajinu, zastavilo 16. júna dodávky komodity do tejto krajiny po tom, ako sa Kyjev a Moskva nedohodli na splatení dlhu za predchádzajúce dodávky plynu.

Ukrajinský parlament najskôr vo štvrtok (3.7.) návrhy vlády v energetickej oblasti zamietol. Neskôr však diskusiu obnovil a dnes po výzve predsedu parlamentu Oleksandra Turčynova spomínané návrhy schválil. Turčynov varoval, že bez súhlasu parlamentu sa môžu milióny ľudí ocitnúť v zimných mesiacoch bez dodávok tepla.

Návrh zákona o „stave núdze“ na energetickom trhu poskytne vláde právo určiť plynárenským firmám, komu by mali plyn dodať a v akej hodnote, bez ohľadu na uzatvorené kontrakty. Legislatíva sa má týkať súkromných firiem, ako aj štátnej energetickej spoločnosti Naftogaz, ktorá je najväčším dovozcom plynu na Ukrajinu.

V súvislosti s prevádzkou systému plynovodov Jaceňuk upozornil, že spolupráca s európskymi či americkými spoločnosťami umožní modernizáciu sietí, ktorú Ukrajina nevyhnutne potrebuje. Niektorí poslanci vo štvrtok vyjadrili obavy z odvety Ruska, ak nebude mať rovnaký prístup k ukrajinskej sieti plynovodov ako európske a americké firmy. Moskva pôvodne ponúkala Ukrajine zľavu na dodávky plynu práve výmenou za vstup do jej plynovodnej siete. Hlasovanie v druhom čítaní je naplánované na koniec júla, prípadne začiatok augusta.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.