Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NR SR: Rokovanie 37. schôdze
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Poslanci schválili novelu atómového zákona. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
22. septembra 2021 Jadrová energia od Energia.skSITA

Parlament schválil novelu atómového zákona, ide o bezpečnosť a mierové využitie

Základným cieľom poslaneckej novely zákona o mierovom využívaní jadrovej energie je vytvorenie podmienok na osobitné konanie o povolení na umiestnenie jadrového zariadenia.

Osobitné konanie zabezpečí, aby nové jadrové zariadenie bolo realizované na základe projektu akceptujúceho najbezpečnejšie a najmodernejšie riešenie vzhľadom na neustále sa zvyšujúce nároky na bezpečnú prevádzku takýchto zariadení,“ uviedli koaliční poslanci, ktorí novelu atómového zákona predkladali, v dôvodovej správe.

Obsah novely atómového zákona

Poslanci Radovan Kazda, Jaromír Šíbl, Tomáš Lehotský a Ľuboš Krajčír tvrdia, že obsahom novely atómového zákona je vytvorenie priestoru na výnimku zo súčasného stavu, kedy Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD) vydáva súhlas na umiestnenie stavby každého druhu jadrového zariadenia.

Po novom bude úrad priamo vydávať povolenie na umiestnenie stavby jadrového zariadenia, ale len reaktorového typu, a to z pohľadu jadrovej bezpečnosti, fyzickej ochrany a radiačnej ochrany.

Podľa poslancov sa vďaka tomu sprísni povoľovací proces, do ktorého sa dopĺňa naviac jeden krok správneho konania, čiže umiestňovanie bude dvojstupňové.

Plynulé pokračovanie v projekte

Novela umožní plynule pokračovať v príprave projektu nového jadrového zdroja v lokalite Jaslovské Bohunice a zabezpečí ochranu investície vo výške približne 115 mil. eur, ktoré vložili do projektu spoločnosti Jadrová a vyraďovacia spoločnosť a ČEZ,“ konštatovali poslanci.

Druhou oblasťou úpravy atómového zákona je podľa poslancov zabezpečenie súladu s Dohovorom o prístupe k informáciám, účasti verejnosti na rozhodovacom procese a prístupe k spravodlivosti v záležitostiach životného prostredia (Aarhuský dohovor).

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.