Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
++
Foto: ilustračné, GettyImages
12. augusta 2020 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Pandémia mala menší dopad na hospodársky výsledok skupiny ČEZ, než sa predpokladalo

K zvýšeniu zisku podľa firmy prispel najmä rast cien elektriny vyrobenej v Českej republike, a to vďaka viacročnému predpredaju na veľkoobchodnom trhu v Nemecku.

Pozitívny vplyv mali aj zisky z obchodovania s komoditami. Pandémia koronavírusu ovplyvňuje hospodárenie menej, než sa predpokladalo v máji.

Negatívny dopad

Negatívny dopad na celoročný zisk očakávame vo výške menej ako 3 mld. CZK. Oproti tomu sa nám darí ďalej navyšovať zisky z obchodovania s komoditami a obmedzovať stále náklady. Preto mierne navyšujeme očakávaný zisk pred odpismi (EBITDA) za tento rok na úroveň 62 až 64 mld. CZK,“ uviedol generálny riaditeľ ČEZ Daniel Beneš.

Celoročný očakávaný čistý zisk očistený o mimoriadne vplyvy spoločnosť navyšuje na úroveň 21 až 23 mld. CZK. Predchádzajúci odhad bol v rozpätí 21 až 23 mld. CZK.

Pre pandémiu pokles

Spotreba elektriny na distribučnom území spoločnosti ČEZ Distribuce počas prvého polroka najmä pod vplyvom pandémie medziročne poklesla o päť percent. Spotreba veľkých podnikov bola nižšia o 9,7 %, spotreba domácností, naopak, vzrástla o 4,2 %. V druhom štvrťroku spotreba medziročne klesla o 10,7 %.

Akcie ČEZ zareagovali na oznámenie výsledkov rastom, dopoludnia si pripisovali 1,5 %. Za uplynulý mesiac sú však nižšie, a to zhruba o jedno percento. „Celkový verdikt trhu je striedmy a triezvy, bez toho či onoho hodnotiaceho znamienka,“ uviedol hlavný ekonóm Czech Fund Lukáš Kovanda.

To, že ČEZ zlepší svoj výhľad pre tento rok, tak v oblasti hrubého prevádzkového zisku, ako aj zisku čistého, trh viac-menej očakával, takže v kurze akcií je už dnes potvrdený relatívne priaznivý vývoj do značnej miery započítaný,“ dodal analytik.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.