Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. augusta 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Pakistan čelí energetickej kríze

Energetická situácia v Pakistane sa zhoršuje. V krajine je čoraz väčší nedostatok zemného plynu a tým pádom i elektrickej energie, informuje Bloomberg. Krízovú situáciu zapríčiňuje mix viacerých okolností: rozsiahle záplavy v krajine, nemožnosť obchodovať s Iránom pre neexistenciu dostatočnej kapacity plynovodov a medzinárodné sankcie, a stále prebiehajúce obchodné vyjednávania s európskymi dodávateľmi ohľadom LNG.

Pakistan už mesiac čelí rozsiahlym povodniam. Tie spôsobujú, že krajina v tomto roku príde o 38,2 mld. kubických metrov plynu v podobe nedostupných dodávok. Pre nedostatočne rozvinutú sieť vzájomných plynovodných prepojení sa dodávky nedajú nahrádzať dovozom z Iránu. Naviac, „mierový plynovod“ medzi Iránom a Pakistanom, ktorý sa mal dokončiť do roku 2014, sa pre medzinárodné sankcie voči islamskej republike spustí až v roku 2018.

Dovoz skvapalneného plynu LNG bude tiež meškať. Mal začať na začiatku roka 2011, termín spustenia sa posunie na rok 2014. Najvyšší súd v Pakistane totiž v apríli spochybnil kontrakt o dodávkach komodity s francúzskou spoločnosťou GDF Suez. Krajina preto musí pripraviť a otvoriť nový proces o vyjednávaní zmluvy o dodávkach, dopĺňa Bloomberg.

Pakistanský sektor energetiky je závislý na spaľovaní zemného plynu. Donedávna krajine postačovala domáca produkcia, no vzhľadom na prudko rastúci dopyt musel Islamabád hľadať zdroje v zahraničí. Preto v roku 2009 podpísala krajina 25-ročnú dohodu o dodávkach zemného plynu s Iránom.

Krajina mala problémy s energetickou stabilitou v tomto roku už niekoľkokrát. Naposledy najvýraznejšie v máji, kedy čelil energetický sektor hospodárskym a platobným problémom. Pakistanský premiér Yosuf Raza Gilani vtedy dokonca zvolal krízový štáb a krajina uvažovala i o pôžičke z Medzinárodného menového fondu na pomoc energetickým firmám.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.