Pakistan čelí energetickej kríze
Energetická situácia v Pakistane sa zhoršuje. V krajine je čoraz väčší nedostatok zemného plynu a tým pádom i elektrickej energie, informuje Bloomberg. Krízovú situáciu zapríčiňuje mix viacerých okolností: rozsiahle záplavy v krajine, nemožnosť obchodovať s Iránom pre neexistenciu dostatočnej kapacity plynovodov a medzinárodné sankcie, a stále prebiehajúce obchodné vyjednávania s európskymi dodávateľmi ohľadom LNG.
Pakistan už mesiac čelí rozsiahlym povodniam. Tie spôsobujú, že krajina v tomto roku príde o 38,2 mld. kubických metrov plynu v podobe nedostupných dodávok. Pre nedostatočne rozvinutú sieť vzájomných plynovodných prepojení sa dodávky nedajú nahrádzať dovozom z Iránu. Naviac, „mierový plynovod“ medzi Iránom a Pakistanom, ktorý sa mal dokončiť do roku 2014, sa pre medzinárodné sankcie voči islamskej republike spustí až v roku 2018.
Dovoz skvapalneného plynu LNG bude tiež meškať. Mal začať na začiatku roka 2011, termín spustenia sa posunie na rok 2014. Najvyšší súd v Pakistane totiž v apríli spochybnil kontrakt o dodávkach komodity s francúzskou spoločnosťou GDF Suez. Krajina preto musí pripraviť a otvoriť nový proces o vyjednávaní zmluvy o dodávkach, dopĺňa Bloomberg.
Pakistanský sektor energetiky je závislý na spaľovaní zemného plynu. Donedávna krajine postačovala domáca produkcia, no vzhľadom na prudko rastúci dopyt musel Islamabád hľadať zdroje v zahraničí. Preto v roku 2009 podpísala krajina 25-ročnú dohodu o dodávkach zemného plynu s Iránom.
Krajina mala problémy s energetickou stabilitou v tomto roku už niekoľkokrát. Naposledy najvýraznejšie v máji, kedy čelil energetický sektor hospodárskym a platobným problémom. Pakistanský premiér Yosuf Raza Gilani vtedy dokonca zvolal krízový štáb a krajina uvažovala i o pôžičke z Medzinárodného menového fondu na pomoc energetickým firmám.