Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

P. ŽIGA: Zvyšovanie rozpočtu na Mochovce bude výrazne vyššie, ako bolo avizované

„Navyšovanie rozpočtu zaznamenávame už piatykrát. Avizoval som, že si zavolám predstaviteľov SE. Urobili sme to tento týždeň v pondelok, kde nám v zásade manažment SE poskytol základné informácie o tom, akým spôsobom by sa mal predĺžiť termín (dokončenia) a akým spôsobom by sa mal navýšiť rozpočet. Tie informácie, ktoré som aj v pondelok dostal, pre mňa nie sú dostatočné, pretože to navyšovanie rozpočtu je výrazne vyššie, ako bolo avizované,“ priblížil.

„Aj viac,“ spresnil Žiga na otázku, či zvýšenie rozpočtu na dostavbu EMO34 je vyššie, ako bola zverejňovaná suma 500 miliónov eur. Manažment, ktorý podľa neho je v SE, „sú v zásade noví ľudia, ktorí nemajú žiadnu historickú a inštitucionálnu pamäť“. „To sú ľudia, ktorí prišli, poviem príklad, do detskej izby s rozhádzanými hračkami a povedali: potrebujeme toľko a toľko a taký a taký čas, aby sme to upratali a dokončili,“ povedal minister.

Podľa Žigu bude asi potrebné zvolať akcionárov SE a „rozprávať sa o tom, čo ďalej“. Vyzerá to podľa neho tak, že v projekte je „riadenie úplne zlé, je takéto už nejaký čas.“ „My sa však o chvíľu budeme pýtať, kto je za to zodpovedný a kto bude znášať škody,“ avizoval.

Štát podľa neho doteraz akceptoval manažérku úlohu v SE zo strany spoločnosti Enel. „Už však možnože nastal čas a ja určite budem požadovať, aby tí, ktorí rozhodujú, niesli aj zodpovednosť. Ja ako zástupca akcionára nemôžem dopustiť, aby štát prichádzal o dividendy, pretože navyšovanie rozpočtov je o tom,“ podčiarkol.

Zvyšovanie rozpočtu síce štát podľa neho nič nestojí, pretože sa do dostavby nemuseli peniaze „naliať“. „Je to však o tom, že sa nejakých budúcich dividend zriekame alebo dávame nejaký bianko šek na to, čo sa bude diať, keď už budú fungovať Mochovce a prinášať do firmy reálne „kešové“ peniaze,“ doplnil.

„Myslím si, že Mochovce budú dostavané. Nehovorím tým o technickej pripravenosti a tom, že by nemali byť dostavané. Hovorím o spôsobe a ceste, ako sa k dostavbe Mochoviec dostaneme. A tá sa mi nepáči,“ dodal Žiga.

Minister hospodárstva 4. októbra na 11. zasadnutí Európskeho jadrového fóra (ENEF) v Bratislave informoval, že pri dostavbe dvoch jadrových blokov elektrárne v Mochovciach sa očakáva zvyšovanie nákladov. Podľa doterajších informácií by na dostavbu tretieho a štvrtého bloku v Mochovciach malo ísť asi 4,6 miliardy eur. Podľa rozpočtových odhadov z roku 2008 sa malo na dostavbu blokov vynaložiť 2,8 miliardy eur, diskutovalo sa aj o potrebe zvýšenia rozpočtu na 3,8 miliardy eur.

UPOZORNENIE:

TASR sa pokúsi získať reakciu Slovenských elektrární.

TASR ponúka k správe zvukový záznam.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.